banner15

Berlin'de kundaklamalar artıyor

Almanya'nın başkentinde üç günde 47 araç ateşe verildi. Polis gece termal kamerayla devriye gezip kundakçı ya da kundakçıları bulmaya çalışıyor.

Berlin'de kundaklamalar artıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'de hafta başından bu yana onlarca araç ateşe verildi. Emniyet yetkilileri, saldırıların arkasında bir kişi veya küçük bir grubun bulunduğunun sanıldığını, soruşturmanın 100'den fazla polisle yürütüldüğünü açıkladı. Ayrıca, sorumluların yakalanmasını sağlayacaklara 5 bin euro ödül verileceği duyuruldu.

Kentte 3 gün içerisinde yaklaşık 40 araç yakıldı. Geçen salı günü 18 arabanın ateşe verilmesiyle başlayan olaylarda önceki gece de 9 araç daha benzin dökülerek yakıldı. İlk kundaklama vakaları, ağırlıklı olarak zenginlerin yaşadığı semtlerde meydana geldi, kimliği belirsiz kişiler lüks araçları ateşe verdi. Olayın siyasi değil, vandalizm kaynaklı olduğu düşünülüyor. Son günlerde ise Tiergarten gibi işçilerin ve geliri düşük olan başkentlilerin oturduğu semtlerdeki araçlar da kundakçıların hedefi haline geldi.

Berlin'de yılbaşından bu yana 300'ü aşkın araba kundaklandı. Sözkonusu rakam 2010'a nisbetle iki misli bir artışı gösteriyor.

Polis, binaların merdiven boşluklarındaki bebek arabalarını kundaklayan kişilerin de eylemini sürdürdüğünü ve dün gece yine bir bebek arabasının ateşe verildiğini, olayda yaralanan olmadığını bildirdi.

oto

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 11:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35