banner39

Berlin'de Kürt gruplardan Kobani yürüyüşü

Berlin'de düzenlenen gösteride polise mukavemet gösteren ve terör örgütü PKK lehine slogan atan 5 kişi gözaltına alındı.

Avrupa 26.10.2014, 20:54 26.10.2014, 20:54
Berlin'de Kürt gruplardan Kobani yürüyüşü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'de Kürt gruplar tarafından düzenlenen yürüyüşte Alman hükümetine Kobani’ye insani yardım ve silah yardımında bulunması çağrısı yapıldı.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Berlin örgütü tarafından düzenlenen "Kobani ve Şengal’de katliamı durdurun" başlıklı yürüyüş için yaklaşık bin kişi öğleden sonra Hermannplatz'ta toplandı. Buradan Oranienplatz Meydanı'na yürüyen göstericilerin Kreuzberg'deki Türk restoranlarının önünden geçişi sırasında gerginlik yaşandı.

Bir grubun restoranların önünde durup terör örgütü PKK lehine ve Türkiye aleyhine sloganlar atması kısa süreli gerginliğe yol açtı. Polis  araçlarıyla restoranların önü kapatıldı. Yürüyüşü organize eden görevlilerin araya girmesi gerginliğin büyümesini engelledi.

Göstericiler yürüyüş boyunca, "Yaşasın Kobani direnişi", "IŞİD Kobani’den kovulacak", "Yaşasın uluslararası dayanışma" sloganları attı.

Yürüyüşün sona erdiği Oranienplatz Meydanı'nda PYD Berlin örgütü adına yapılan konuşmada, uluslararası toplumdan Kobani için harekete geçmesi istenirken, Alman hükümetine Kobani’ye insani yardım ve silah yardımında bulunması çağrısı yapıldı.

Gösteri sırasında polise mukavemet gösteren ve terör örgütü PKK lehine sloganlar atan 5 kişi gözaltına alındı.

Kobani’ye destek yürüyüşüne Almanya'daki bazı sol partiler ve kapitalizm karşıtı gruplar da destek verdi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?