Berlin'de mülteciler için otel aranıyor

Almanya'nın başkenti Berlin'de mültecilere yer bulunamadığından otellerle görüşüldüğü bildirildi. Mültecilerin otellere yerleştirilmesi planlanıyor.

Berlin'de mülteciler için otel aranıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti eyalet şehir Berlin'in, onbin mültecinin barındırılması için bir otel zinciriyle görüşmeler yaptığı bildirildi. Basında yeralan haberlerde Berlin Eyalet Senatosunun 'Grand City Hotels' GCH ile 22 şubesinde mülteci barındırmak için pazarlık yaptığı kaydedildi. GCH, her mülteci için ilgilenme ve uyum programları dahil geceliğine 50 Avro taleb etti.

Bu durumda onbin mültecinin yıllık masrafının en az 600 milyon Avroyu bulması tahmin ediliyor. 'Frankfurter Allgemeine Zeitung' isimli gazete, Senato memurlarından birinin, kiralanacak şubelerden bazılarının Berlin'in merkezindeki 'Hotel Berlin Mitte', 'Berlin City East' ve 'City West' isimli orta sınıf oteller olduğunu söylediğini bildirdi.

Alman haber ajansı dpa, Senato sözcülerinden birini kaynak göstererek, otel zinciriyle görüşmelerin devam ettiğini ve ne zaman sonuçlanacağının bilinmediğini bildirdi. Ajansın haberinde Senatonun bu yıl Berlin'de 30 bin mülteci için yer aranması gerektiğini tahmin ettiği kaydedildi. Bu yüzden otellerin yanısıra, ev sahipleriyle de görüşmeler yapılıyor.

Berlin'de mülteci yurtları ve kampları yeterli olmadığından bazı mülteciler şimdiden otellere ya da pansiyonlara yerleştiriliyor. Ayrıca eyalet yönetimi tarafından 50 spor salonuna da el konuldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 11:22
banner53
YORUM EKLE

banner39