banner39

Berlin'de Müslümanlara yeni mezarlık yeri

Almanya'nın başkenti Berlin'de Müslümanların cenazelerini tabutsuz defnedebilecekleri yeni mezarlık yeri tahsis edildi.

Avrupa 20.05.2015, 11:29 20.05.2015, 11:29
Berlin'de Müslümanlara yeni mezarlık yeri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Berlin'de Müslümanların İslami kurallara uygun olarak cenazelerini defnedebilecekleri yaklaşık 350 yeni mezarlık yeri tahsis edilmesi planlandı. Schöneberg Evangelist Cemaati, 3 bin metrekarelik bir araziyi bunun için Müslümanlara veriyor. Şehir Geliştirme Dairesinin yaptığı açıklamaya göre mezarlık yeri 10 Hazirandan itibaren hizmete girecek.

Müslümanların halen cenazelerini İslami usullere göre tabutsuz olarak defnedebildikleri mezarlık yerleri Berlin'in Spandau ve Colombiadamm semtlerinde bulunuyor. Berlin Senatosu tarafından yapılan açıklamada, önümüzdeki yıllarda Müslümanların mezarlık yeri taleblerinin artacağı, bu yüzden 2016'ya kadar Charlettenburg-Wilmersdorf semtindeki Ruhleben mezarlığında yaklaşık 125 mezar yerinin daha Müslümanlara tahsis edileceği bildirildi.

Almanya'nın hemen her eyaletinde artık Müslümanlara tabutsuz defnetme izni verilmiş bulunuyor. Bavyera, Rheinland-Pfalz, Sachsen ve Sachsen-Anhalt eyaletleri ise İslami usullere göre define izin vermemekte ısrar ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?