banner15

Berlin'de nazi karşıtlarının polisle başı dertte

Berlin’de nazilerle alay etmek isteyen mizahcılar, Brandenburg kapısında meşaleli izinsiz yürüyüş yapınca polisle başları derde girdi

Berlin'de nazi karşıtlarının polisle başı dertte

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Berlin’de yayınlanan bir mizah dergisi ‘Titanic’in yazı işleri müdürü Martin Sonneborn tarafından başlatılan ‘Die Partei’ isimli nazi karşıtı proje kapsamında, Brandenburg kapısında yapılan izinsiz gösteri, nazilerle alay edenlerin polisle başını derde soktu.

‘Die Partei’ grubu ve onlara sempati duyan az sayıda bir kalabalık, nazilerle alay etmek için ellerinde meşalelerle Berlin’in ünlü Brandenburg kapısı önünde Pazar akşamı bir yürüyüş yaptı. Ancak yaklaşık 40 kişiden oluşan gruptan 14’ü hakkında polis soruşturma başlattı. Yapılan gösteri polise bildirilmeden yapıldığı için toplantı kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle düzenleyiciler hakkında inceleme başlatıldı.

Daha çok nazilerle alay eden yayınlarıyla bilinen ‘Titanic’ mizah dergisinin yazı işleri müdürü Martin Sonneborn, yaptıkları eylem hakkında medyaya verdiği bilgide, ‘Şarkı söyleyerek birkaç meşale ile burada bir gezinti yaptık. Bu aksiyon nazilere karşı yapılmış bir eylemdir. Naziler bilmelidir ki, biz onların metodlarını daha iyi kullanabiliyoruz.’ dedi.

Sonnenborn tarafından kurulan ‘Die Partei’ partisi 18 Eylül’deki Berlin eyalet seçimlerine katılıyor. Parti, iş, hukuk devleti, hayvanları koruma, elit kesimin teşvik edilmesi ve demokratik temele dayalı insiyatif gibi konuları kendi asıl temaları arasında sayıyor. Sonnenborn, son yaptıkları bu aksiyonu, afişler bastırarak şehrin her tarafına astıracak paraları olmadığından alternatif bir yol olarak tercih ettiklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 17:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35