banner15

Berlin'de Türk ailenin evi boşaltıldı

Berlin Eyalet Parlamentosunda Türk asıllı Sol Partili bir milletvekili, Gülbol ailesinin evinin boşaltılması için bu kadar geniş çaplı bir operasyon yapılması nedeniyle konuyu parlamentoya taşımak istediğini bildirdi.

Berlin'de Türk ailenin evi boşaltıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'de geçen hafta bir Türk ailenin evinin kirayı zamanında ödemediği gerekçesiyle yapılan boşaltma operasyonu göstericiler tarafından engellenmek istenmişti. Geniş güvenlik önlemleri alınan olayda, mahkeme tarafından görevlendirilen haciz memuru polis kılığına girerek yan bir girişten binaya girmiş ve evi boşalttırmıştı.

Sol Parti ve Korsanlar Partisinden eyalet milletvekilleri, operasyonun hukuka uygun olup olmadığının incelenmesini taleb etti. Sol Parti milletvekili Hakan Taş, Lausitzer caddesindeki evin boşaltılmasında memur bayanın polis kıyafetiyle binaya girmesine hukuken izin verildiğinden şüpheli olduğunu söyledi. Taş, sözkonusu bayanın binanın içinde de polis kıyafetiyle gezdiğini bildirdi.

Ayrıca milletvekili Taş, böyle bir operasyon için vergi gelirlerinin israf edildiğini, 400 polis memuru ve bir polis helikopteriyle yapılan operasyonun çok orantısız olduğunu belirtti. Türk evinin boşaltılması ile ilgili bu konuların önümüzdeki hafta Pazartesi günü Berlin Eyalet Meclisinde görüşüleceği bildirildi. Sol Parti tarafından meclis soru önergesi hazırlanarak başvurusu yapıldı.

Gülbol ailesinin evi ev sahibi ile aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı mahkeme kararıyla boşaltıldı. Ancak solcu gruplar, Berlin'de birçok evin bu şekilde boşaltılarak kiraların artırıldığı tezinden yola çıkarak, boşaltma işlemlerini önlemek için gösteri yapıyorlar. Gülbol ailesinin evinin boşaltılmasını engellemek için de büyük bir grup evin önünde toplanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2013, 12:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35