banner39

Berlin'de Türk Büyükelçiliğine yeni bina

Berlin’deki Türkiye Büyükelçiliği geçici olarak hizmet verdiği yerden inşaası devam eden yeni bir binaya taşınacak, tarihi bir araziye yapılan binanın temel atma töreni yapıldı

Avrupa 28.07.2011, 12:43 28.07.2011, 12:57
Berlin'de Türk Büyükelçiliğine yeni bina

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya’nın başkenti Berlin’in ‘Tiergarten’ isimli semtinde bulunan bir arazide inşaasına başlanan Türk Büyükelçiliği binasının temeli törenle atıldı. Törene Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet’le birlikte binanın inşaasını üstlenen Alman şirketi ‘Köster’in yönetecileri ve bazı misafirler katıldı. Tören Alman geleneklerine uygun olarak yapıldı.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet, törende yaptığı konuşmada, bu tarihî günde çok heyecanlı olduğunu söyledi. ‘Berlin birleştikten sonra dünyanın cazibe merkezi olmaya başladı’ diyen Acet, özellikle mimarî alanda Berlin’in çok önemli gelişmeler kaydettiğini, bu binayla Berlin'in mimarî güzelliklerine bir katkıda bulunmak istediklerini söyledi. Acet,’Mimarlarımızla, mühendislerimizle, bizler yıllarca emek verip, buraya, Berlin’e yakışır, fakat aynı zamanda Türkiye ve buradaki Türklere de yakışır bir bina inşa etmek istiyoruz’ dedi.

Başka ülkelerin büyükelçiliklerinin de bulunduğu bölgede yapılacak olan Türk Büyükelçiliği binasının, ‘Köster’ tarafından internet sitesinde verilen bilgiye göre toplam 15 bin 600 metrekare brüt alanı bulunuyor. Toplam 6 katlı bina Sonbaharda tamamlanacak.

Temel atma töreninde Alman şirketi ‘Köster’ çalışanlarından birisi şiir okuduktan sonra Büyükelçi Acet’e eski Alman geleneklerine göre üç kere çekiçle vurmasını söyledi. Sonra metal bir kutu içine günlük bir gazete, madeni para ve inşaat planları konuldu.

Yeni Büyükelçilik binasının yapıldığı arazi, 1918 yılında Osmanlı Devleti tarafından satın alınmış ve burada inşaa edilerek elçilik olarak kullanılan bina, II. Dünya Savaşındaki bombardımanlar sonucu yıkılmıştı. İki Almanya’nın birleşmesinden sonra başkentin yeniden Berlin olarak kararlaştırıldığı 1999 yılına kadar Bonn’da hizmet veren Türk Büyükelçiliği de Berlin’e taşınmıştı. Berlin’deki yeni büyükelçilik binası Türkiye’nin dış ülke temsilciliklerinin en büyüğü olacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?