banner15

Berlin'de yine arabalar kundaklandı

Üç günden bu yana toplam 47 araba yakıldı, polis sendikası, Berlin polisine Federal Polis’in ve diğer eyalet polis teşkilatlarının yardım etmesini istedi

Berlin'de yine arabalar kundaklandı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Berlin’de Salı gününden bu yana devam eden araba kundaklama eylemlerine dün gece yenileri eklendi. Şimdiye kadar üç gece içinde toplam 47 araba yakıldı. Alman Polis Sendikası başkanı Reiner Wendt, yakalanan suçluların mahkeme tarafından daha sert cezalara çarptırılması gerektiğini söyledi. Sosyal Demokrat Parti SPD içişleri uzmanı Dieter Wiefelpütz, kundaklama olaylarını terörizme giden bir adım olarak niteledi.

Başbakan Angela Merkel de Berlin’deki kundaklama oylaylarını kınayarak, Almanya’da Londra’daki ve İngiltere’nin diğer şehirlerindekine benzer olayların yaşanmayacağı konusunda oldukça emin olduğunu belirtti. Merkel, insan hayatını tehlikeye sokan bu tür saldırılara karşı hükümetin polise her türlü desteği vermeye hazır olduğunu söyledi.

Berlin’deki kundaklama olaylarının kimler tarafından yapıldığı henüz açıklığa kavuşmadı. Polis gece devriye gezen hem üniformalı hem de sivil görevlilerin sayısını artırarak, şehri helikopterle de kontrol ediyor. Buna rağmen dün gece gerçekleştirilen kundaklama eylemleri engellenemedi. Sadece bu sabah Berlin’in Charlottenburg, Tiergarten ve Neu-Hohenschönhausen semtlerinde 9 araba yakıldı ve üçü de tahrip edildi.

Polis, eylem yerlerinin sürekli yer değiştirmesi dolayı kundaklayıcıları aramakta büyük zorluk yaşıyor. Berlin ve çevresindeki toplam 5400 km’lik yol ağında bir bölgede yoğunlaşan aramalardan sonra bir başka bölgede gerçekleştirilen yeni saldırılar sürekli arama alanının genişlemesine neden oluyor. Bu yüzden polis sendikası hem Federal Polis kurumunun hem de çevre eyaletlerin polis teşkilatlarının Berlin polisine yardım etmesini talep etti.

Polis kundaklama olaylarının nedeni konusunda tam bir bilgi sahibi olamadığını açıkladı. Polis sendikası başkanı Wendt, lüks limozinlerle birlikte sıradan orta kesim vatandaşlara ait arabaların da yakıldığını, saldırıların siyasi nedenleri olabileceği gibi başka sebeplerin de saldırılarda rol alabileceğini söyledi.

Berlin’de yılbaşından 130’dan fazla araba yakıldı. Geçen yıl yakılan araba sayısı toplam 54’ü bulmuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2011, 15:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35