banner15

Berlin'de yine arabalar yakıldı

Berlin’de dün gece yine arabalar yakıldı, Hristiyan Demokrat Parti CDU’nun eyalet seçimleri adayı Frank Henkel’e tehdit mektubu gönderildi

Berlin'de yine arabalar yakıldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Berlin’in merkezinde, Wedding ve Charlottenburg semtlerinde haftasonu yine arabalar kundaklandı. Polis daha önce olduğu gibi yine inceleme başlattı. Bu sefer yanan arabalar arasında henüz bir yıllık çok pahalı ‘Maserati’ marka bir spor otomobil de bulunuyor.

Pahalı spor araba Charlottenburg semtinde saat 3:30’da yakıldı. Ondan önce de saat 3:15 civarında ‘Weddinger Hochstrasse’de bir Fiat marka ikisi BMW üç araba kundaklandı. Saat 1:00 sularında ise başkent merkezindeki ‘Neue Schönhauser Strasse’de de Audi marka bir araba yakıldı.

Berlin’de yedi geceden bu yana aralıksız olarak her gece otomobiller yakılmaya devam ediyor. Polis yılbaşından bu yana politik amaçlı olarak 94 kundaklama saldırısı yapıldığını bildirdi. Kundaklama olaylarında toplam 151 araba ateşe verildi, bunlardan 92’si tamamen yandı.

HRİSTİYAN DEMOKRAT ADAYA TEHDİT MEKTUBU

Berlin’de yaklaşmakta olan eyalet parlamentosu seçimlerinde Hristiyan Demokrat Parti CDU’nun belediye başkanlığına aday gösterilen Frank Henkel, Pazar günü evinin posta kutusunda bir tehdit mektubu buldu. Patlayıcı uzmanları tarafından mektup açıldığında ‘Ölümün şarkısını söyle’ isimli filmin müziği çalmaya başladı. Polisin verdiği bilgiye göre mektupta az miktarda barut da bulunuyordu. Cumartesi günü bir bulvar gazetesine saldırı yapılacağı tehdidi ile birlikte Henkel’e de bir uyarı yapılmış ve durumdan polis haberdar edilmişti.

Anarşi eğilimli özerk gruplardan oluşan aşırı solcuların internet portali ‘Indymedia’da Hristiyan demokrat politikacı Henkel hakkında yazılan bir makalede kendisine bir mektup bombası gönderileceği belirtilmişti. Henkel, Berlin’de yakılan arabalar konusunda yaptığı açıklamalardan dolayı ‘ırkçılığa eğilimi’ olmakla suçlanmıştı. Henkel, arabaların yakılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Korkmuyorum. Beni yıldırma denemelerinin hepsi boşuna.’ demişti.

Cumartesi akşamı da Berlin’de kundaklama olayları görüldü. Friedrichshain semtinde gece 2:20 civarında bir vatandaş itfaiyeyi arayarak, bir iş makinasının yanmakta olduğunu bildirdi. Makinanın şoför kabini tamamen yandı. Bu makinanın bulunduğu yerde lüks binalar yapıldığı için daha önce de protesto gösterileri yapılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35