banner39

Berlin'deki Ukrayna zirvesinden ateşkes çağrısı çıktı

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Ukrayna'da tarafların silahları bırakması çağrısında bulundu

Avrupa 30.01.2015, 16:41 30.01.2015, 16:41
Berlin'deki Ukrayna zirvesinden ateşkes çağrısı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna yönetimine ve Rusya yanlısı ayrılıkçılara çağrıda bulunarak, çatışmalara son vermelerini ve Minsk Anlaşması temelinde görüşmelere yeniden başlamalarını istedi.

Steinmeier, Bulgar mevkidaşı Daniel Mitov ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ukrayna'daki son gelişmeleri ve Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yaptırımları 6 ay süreyle uzatma kararını değerlendirdi.

Ukrayna'nın doğusunda gerilimin tırmanmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Steinmeier, "Bir an önce silahların susmasını, yeniden görüşmelere başlanmasını ve kalıcı ateşkese ulaşılmasını umut ediyoruz. Taraflardan beklentimiz, Berlin'de geçen hafta vardığımız uzlaşmaya uymaları ve Minsk Anlaşması zeminine yeniden dönmeleri" diye konuştu.

AB'nin Rusya'ya ve Rusya yanlısı ayrılıkçılara yönelik yaptırımları uzatma kararını savunan Steinmeier, bölgede durumun kötüleşmesi durumunda AB dışişleri bakanlarının 19 Şubat'ta yapacakları toplantıda yeni kararlar alabileceklerine işaret etti. Yunanistan'da yeni hükümetin Rusya'ya yaptırımlar konusunda yaptığı ilk açıklamaların bazı çevrelerde kuşkulara yol açtığını hatırlatan Steinmeier, ancak AB dışişleri bakanlarının dün yaptıkları toplantıda birlik içinde karar aldıklarını ve bu birliğin korunması gerektiğini vurguladı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mitov da, Ukrayna'da taraflara gerilimi düşürmeleri çağrısında bulundu. Mitov, "Ukrayna krizinde, tüm problemler bütününü ancak Minsk Anlaşması temelinde çözebiliriz. Ancak Rusya'nın da bunu benimsemesi gerekiyor. Ukrayna'da akan kanın durdurulması için herkes katkıda bulunmalı. Ortak amacımız budur" ifadelerini kullandı.

BÖLGESEL VE İKİLİ KONULAR

Steinmeier ile görüşmelerinde Ukrayna krizinin yanı sıra Ortadoğu konularını da ele aldıklarını kaydeden Mitov, bölgedeki gelişmelerin AB ve Bulgaristan'ı yeni sorunlarla karşı karşıya bıraktığını kaydetti. Bulgar Bakan, kaçak göç ile mücadelede AB ve Almanya'dan daha fazla yardım beklediklerini vurguladı.

Bulgar Bakan, görüşmede ikili siyasi ilişkiler, güvenlik, savunma, enerji temini ve jeopolitik konularda da görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Bulgaristan'ın yargı reformu planları hakkında da bilgi veren Mitov, yatırım ortamını iyileştirme yönünde kararlı adımlar attıklarını belirterek, Alman yatırımcıları ülkeye davet etti.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier da, Bulgaristan'ın yargı reformu, idari reform ve yolsuzluklarla mücadele çabalarına destek açıklarken, geçmişte Alman işadamlarının yaşadıkları sorunların çözümünün büyük önem taşıdığını vurguladı.

Steinmeier, yatırım ortamının iyileştirilmesi durumunda Alman işadamlarının daha güçlü yatırımlar yapacağına inandığını, bunun Bulgaristan'da yeni istihdam olanaklarının geliştirilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü