banner15

Berlin'den dünyaya Halep çağrısı

Berlin'de büyük bir kalabalık Halep'teki hava saldırılarını protesto etti

Berlin'den dünyaya Halep çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de özellikle Halep kentine yönelik Esad rejimi ve Rus güçlerinin yoğun hava saldırıları, Almanya'nın başkenti Berlin'de protesto edildi.

Berlin'de yaşayan Suriyeler tarafından organize edilen protestoda göstericiler, Herrmannplatz Meydanı'ndan Kottbusserdammm Caddesi güzergahını kullanarak Oranienplatz Meydanı'na kadar yürüdü.

Üzerinde "Esad ve Putin'i durdurun" yazan pankartı açan protestocular, Suriye bayrakları ile İngilizce üzerinde "Halep yanıyor" ve "Halep'i kurtarın" yazan dövizler taşıdı.

Yürüyüş sırasında okunan bildiride, Rusya hava kuvvetlerinin desteğiyle Esad rejiminin Halep'i bombaladığına işaret edilen açıklamada, sadece bu ay bin 700 insanın öldürüldüğü belirtildi.

Halep'in istisna olmadığı Suriye rejiminin diğer şehirlere de saldırlar düzenlediği ifade edilen açıklamada, her gün kan akmasına rağmen uluslararası toplumun suskunluğunu koruduğu, kuşatılmış olan bölgelere insani yardımın dahi götürmediği kaydedildi.

Birileşmiş Milletler (BM) ve BM Güvenlik Konseyi'nin Esad rejimine ve müttefiki Rusya'ya bu katliamı yapmasına izin vermemesi gerektiği belirtilen açıklamada, uluslararası toplumun sorumluluk alması ve bu katliamı durdurması yönünde çağrıda bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 10:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35