banner15

Berlin'e Müslüman bir Belediye Başkanı gelebilir

Almanya'nın başkenti Berlin'in yeni Belediye Başkanı SPD'den Filistin asıllı Müslüman Raid Salih olabilir.

Berlin'e Müslüman bir Belediye Başkanı gelebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ağustos ayı sonunda istifa ettiğini açıklayan Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit'in yerine halen Sosyal Demokrat Parti SPD'nin Berlin Eyalet Meclisinde Fraksiyon Başkanlığı görevini yürüten Raid Salih'in seçilmesi bekleniyor.

Filistin asıllı bir Müslüman olan Salih, Almanya'ya 5 yaşında iken ailesiyle birlikte geldi. Berlin Eyalet Meclisi milletvekili Salih'in Berlin Belediye Başkanlığı görevini devralabilmesi için SPD'nin Berlin'deki 17 bin üyesini ikna etmesi gerekiyor.

Wowereit istifa ettiğinde halefinin kim olacağını bildirmemişti. Bu yüzden SPD'de görevi devralmak için üç aday mücadele ediyor. Salih'le birlikte SPD Berlin Eyaleti Başkanı Jan Stöss ile Eyalet İmar Senatörü ve Wowereit'in yakın çalışma arkadaşı Michael Müller de Belediye Başkanlığı görevini devralmaya hazır bulunuyor. SPD tarafından seçilen aday, Berlin'deki Eyalet koalisyon hükümeti ortağı CDU tarafından da kabul edilecek. Eyalette yeniden seçim yapılmaması için anlaşmaya varılmıştı.

Salih'in politik kariyer sürecinde Almanca konuşurken gözden kaçmayan Araplara özgü aksanı devamlı tartışma konusu olmuştu. Daha sonra 'taz' (tageszeitung) isimli gazete Salih'in dilbilgisi bakımından hatasız Almanca konuştuğunu ortaya koydu. Berlin'de yayınlanan 'Tagesspiegel' isimli gazete de Salih'in lise yıllarında Almanca dersinden en iyi notu aldığını kamuoyuna duyurdu. Berlin'de yaşayan her dört kişiden birisi göçmen asıllı ve bunların çoğunluğu Salih gibi Almancayı ana dili olarak konuşmuyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 14:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35