Berlusconi koalisyon için kapıları kapattı

İtalya'da pazar günü yapılacak genel seçimden önce, Forza Italia'nın lideri ve eski Başbakan Berlusconi, "merkez-sağ" ittifakının tek başına iktidar olamaması halinde koalisyon kurmayacaklarını açıkladı

Avrupa 01.03.2018, 14:32 01.03.2018, 14:32
Berlusconi koalisyon için kapıları kapattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya'nın eski Başbakanı ve "merkez-sağ" ittifakında başı çeken "Forza Italia" (Haydi İtalya) partisinin lideri Silvio Berlusconi, ülkede 4 Mart'ta yapılacak genel seçimde tek başına iktidara gelememeleri durumunda koalisyon yapmayıp, erken seçime gitmeyi tercih edeceklerini söyledi.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, Berlusconi, seçimlerin en güçlü adayı "merkez-sağ" ittifakının tek başına iktidar olmaya yetecek çoğunluğu elde edememesi ihtimaliyle ilgili olarak, "Eğer merkez sağ seçimlerde çoğunluğu elde edemezse, İtalyanların İtalya'yı daha iyiye götürecek bir hükümet için ne yönde oy kullanacaklarını bildiklerini umarak, bu seçim yasasıyla mümkün olan kısa zamanda tekrar seçime gideceğiz." diye konuştu.

"Hükümetin kurulmasında oluşabilecek kriz sebebiyle kısa süreli herhangi bir koalisyon hükümeti veya ulusal birlik" içinde yer almayacaklarını belirten Berlusconi, siyasetin en önemli etik ilkesinin, taahhütleri yerine getirmek olduğunu kaydetti.

"Seçim yasasını değiştirme ihtimali söz konusu değil çünkü bu yasa, parlamentodaki çeşitli unsurları buluşturan yegane nokta." ifadelerini kullanan Berlusconi, hükümet kurulamazsa yeni seçimin de yürürlükteki yasa çerçevesinde yapılacağını dile getirdi.

Silvio Berlusconi, "merkez-sağ" ittifakından sonra en çok oyu alması beklenen sol görüşlü "5 Yıldız Hareketi" (M5S) partisiyle de "kesinlikle" herhangi bir anlaşma yapılmayacağının altını çizdi.

İtalyan medyasında bir süredir, seçimin en güçlü adayı "merkez-sağ" ittifakının tek başına iktidarı elde edememesi halinde, ittifakta başı çeken parti Forza Italia'nın ülkede şu anki iktidarın büyük ortağı merkez sol görüşlü Demokrat Parti (PD) ile koalisyon hükümeti kurma ihtimali konuşuluyordu. Berlusconi, yaptığı açıklamayla seçimlerde tek başına iktidar olamamaları halinde herhangi bir koalisyon kurma yoluna girmeyeceklerini ilan etmiş oldu.

İTALYA'DA 72 YILDA 64 HÜKÜMET

İtalya'da cumhuriyetin ilanından bu yana geçen 72 yıllık sürede, 64 hükümet kuruldu. Seçimlerde genellikle siyasi partilerin hiçbiri tek başına iktidar olacak oyu alamıyor. Bu da İtalya'da çok ortaklı ve kısa ömürlü hükümetlerin kurulmasına yol açıyor.

İtalya'da 2015 yılında Mecliste onaylanan "Italicum" adlı seçim yasasıyla, koalisyon dönemlerine son verilmek istenmişti. Söz konusu yasa, seçimlerde yüzde 40'ın üzerinde oy alan siyasi partinin, 630 sandalyeli Temsilciler Meclisinde ödül sandalyeleri kazanarak 340 sandalye ile çoğunluğa sahip olmasını ve "hiçbir siyasi partinin yüzde 40'a erişememesi durumunda en çok oy alan iki parti arasında ikinci tur seçime gidilmesini" öngörüyordu.

Ancak Anayasa Mahkemesi (AYM) geçen yıl, "Italicum" yasasının "hiçbir siyasi partinin yüzde 40'a erişememesi durumunda en çok oy alan iki parti arasında ikinci tur seçime gidilmesi" şeklindeki maddesini anayasaya aykırı bularak iptal etmişti. AYM'nin aldığı bu karara göre, seçimlerde hiçbir parti yüzde 40 oy alamadığı takdirde, koalisyon hükümetleri dönemi devam edecek.

Berlusconi, geçen pazar günü yaptığı açıklamada da "merkez-sağ" ittifakı iktidara geldiği takdirde, ülkede "cumhurbaşkanını halkın seçmesi için referanduma gidilmesi yönünde çalışacağını" belirterek, "Biz İtalyanların bizzat oy vererek, cumhurbaşkanını kendimiz seçmemizin zamanı geldi." demişti.

Bu arada Forza Italia'nın lideri Berlusconi, 2013 yılında vergi kaçakçılığından suçlu bulunmasının ardından 6 yıl boyunca kamu hizmetlerinden yasaklanmıştı. Berlusconi, bu sebeple 4 Mart'taki seçimlere adaylığını koyamıyor. Berlusconi, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdı ancak 4 Mart'taki seçimlere kadar kararın açıklanması beklenmediği için Forza Italia'nın başbakan adayı Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?