Berlusconi'ye huzurevinde çalışma cezası

Vergi kaçırmaktan hüküm giyen İtalya eski başbakanı berlusconi, cezasını huzurevinde hizmet ederek çekecek

Avrupa 15.04.2014, 15:17 15.04.2014, 15:17
Berlusconi'ye huzurevinde çalışma cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya'da, hakkında vergi kaçırmaktan kesinleşmiş yargı kararı bulunan ülkenin eski Başbakanı Silvio Berlusconi'ye, cezasını 1 sene boyunca sosyal hizmet yaparak çekmesi kararlaştırıldı.

Şirketi Mediaset ile Amerikan filmlerinin alım-satımında vergi kaçırdığına dair hakkında kesinleşmiş bir senelik hapis cezası bulunan eski başbakan Berlusconi, 77 yaşında olması sebebiyle bu cezayı sosyal hizmet yaparak mı, yoksa ev hapsinde mi geçireceği belli oldu.

Milano adliyesindeki Vesayet Mahkemesinde 10 Nisan’da görülmeye başlanan davada, açıklanan karar, Berlusconi’nin istediği gibi çıktı. Mahkeme Başkanı Pasquale Nobile De Santis, "Eski Başbakana 1 yıl boyunca sosyal hizmette bulunma cezası verildiğini" bildirdi.

Basına yansıyan haberlerde, verilen cezaya göre; Berlusconi'nin haftada bir gün 4 saati aşmayacak şekilde yaşlıların kaldığı Milano yakınlarındaki Cesena Boscone’daki bakım evinde hizmet edeceği kaydedildi.

Hakim De Santis, Berlusconi’ye ikametgahının bulunduğu Lombardiya bölgesi dışında sadece salıdan perşembe gününe kadar kendi isteği doğrultusunda başkent Roma’da kalabileceği ve başka yere gidemeyeceği yönünde hüküm verdi. Basına yansıyan mahkeme kararında Berlusconi'nin perşembe akşamları saat 23.00'den önce Milano'daki ikametgahında olması karara bağlandı. 

İtalyan siyasetinin son 20 yılına damga vurmuş olan Silvio Berlusconi’nin 1 yıllık cezasının ilk 6 ayında görevini iyi yapması ve iyi halli tutumu gözlenirse cezasında 45 gün indirime gidilerek 10 ayda da tamamlayabileceğini belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?