banner15

Berlusconi'ye şimdi de rüşvet davası

Berlusconi hakkında, hükümet düşürmek için senatörlere rüşvet vermek suçlamasıyla dava açıldı

Berlusconi'ye şimdi de rüşvet davası

İtalya'nın başı yargıyla dertten kurtulamayan eski Başbakanı Silvio Berlusconi hakkında, 2006 yılında göreve gelen Romano Prodi liderliğindeki merkez sol hükümeti düşürmek için sol tandanslı bir senatöre rüşvet verdiği suçlamasıyla dava açıldı.

İtalya'da 2006 yılının Nisan ayında yapılan seçimleri o dönemki merkez solun lideri ve rakibi Romano Prodi'ye çok az oy farkla kaybeden Berlusconi, Prodi hükümetini düşürmek için sol tandanslı senatör Sergio De Gregorio'nun kendi safhına geçmesi için 3 milyon avro rüşvet vermekle suçlandı.

Söz konusu rüşveti, Berlusconi'yi ve De Gregorio'yu iyi tanıyan bir dönemin Avanti gazetesinin genel yayın yönetmenliğini de yapan Walter Lavitola'nın taşıdığı ve Lavitola'ya da dava açıldığı belirtildi.

Üç milyon avroluk rüşveti aldığını kabul eden eski senatörün parti değiştirmesini takip eden süre zarfında Prodi hükümeti daha fazla dayanamayarak istifasını vermiş ardından 2008 yılında gidilen erken seçimi Berlusconi ve lideri olduğu merkez sağ kazanmıştı. Parayı aldığını itiraf eden eski senatör De Gregorio ise mahkeme ile adli anlaşma yoluna gitmiş ve daha önce 1 yıl 8 ay hapis cezası almıştı.

RÜŞVET DAVASINA İLK TEPKİ

Berlusconi'nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PDL) senato grup başkanvekili Renato Schiffani, Napoli'de açılan rüşvet davasına tepki göstererek, "Milano arıyor, Napoli cevap veriyor. Berlusconi üzerindeki yargı kuşatması devam ediyor. Ama amaçlarına hasıl olamayacaklar. Kimse kendini kandırmasın. Berlusconi, merkez sağın ve pek çok İtalyan'ın lideri olarak kalmaya devam edecek" diye konuştu.

Berlusconi'nin bu davadan yargılanmasına Napoli 5 numaralı ceza mahkemesinde 11 Şubat 2014 tarihinde başlanacak.

İtalyan siyasetinde son 20 yıla damgasını vuran Berlusconi'nin, kısa süre önce de şirketi Mediaset ile Amerikan filmlerinin alım-satımında vergi usulsüzlüğü yaptığı gerekçesiyle aldığı mahkumiyet kararı Yargıtay tarafından onaylanmıştı. 77 yaşında olması sebebiyle cezaevine girmek yerine sosyal hizmette bulunarak cezasını çekecek eski başbakanın önceki gün de kamu görevlerinden 1 yerine 2 yıl süreyle men edildiği açıklanmıştı.

Hakkında reşit olmayan bir kızla birlikte olmak ve aynı kızı görevlerini kötüye kullanarak karakoldan kurtarmaktan ötürü toplamda 7 yıl hapis cezası da bulunan Berlusconi, kamuoyunda bilinen Mediaset davasındaki mahkumiyeti dolayısıyla senatörlüğünü de kaybetme riskiyle karşı karşıya. Ülkede ay sonunda, ünlü liderin senatörlükten azledilmesi yönünde Senato Genel Kurulu'nda oylama yapılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2013, 08:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48