Berlusconi'yi Mafya korumuş

İtalya'nın eski Başbakanı Berlusconi, Mafya ile anlaşarak para karşılığında 20 yıl boyunca Cosa Nostra'nın himayesine girmiş.

Berlusconi'yi Mafya korumuş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İtalyan eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin 20 yıl boyunca Sicilya Mafyasının koruması altında bulunduğu bildirildi. İtalyan medyasında çıkan haberlerde Palermo'daki bir mahkemenin Berlusconi'nin yakın çalışma arkadaşı senatör Marcello Dell'Utri' hakkında alınan bir kararın gerekçesinden eski Başbakanın Mafya tarafından korunduğunun ortaya çıktığı belirtildi. Berlusconi, 1974 ile 1992 yılları arasında milyonlarca Avro para vererek Cosa Nostra'nın koruması altına girmiş.

Palermo'da Mafya ile bağlantılarından dolayı 7 yıl hapse mahkum edilen senatör Dell'Utri, o zamanlar bir işadamı olan Berlusconi ile Mafya arasında aracı rolü üstlenmiş.

Mahkemenin 2012 Eylül ayında yapılan oturumunda Berlusconi tanık olarak dinlenmişti. Berlusconi'ye Mafya tarafından tehdit edilip edilmediği ve korunmak için Dell'Utri aracılığıyla 40 milyon Avro ödeyip ödemediği soruldu. Berlusconi cevabında Dell'Utri'ya yardım etmek için bu parayı havale ettiğini söylemişti. Dell'Utri, 30 yıldan fazla bir süre Berlusconi'nin şirketler grubu 'Fininvest' için reklam işlerini yaptı ve Berlusconi'nin partisi 'Forza Italia'nın kurucuları arasında bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 11:32
banner53
YORUM EKLE

banner39