Beş Almandan biri yalnız yaşıyor!

Alman toplumunun yüzde 20'si yalnız yaşıyor, büyük şehirlerde yalnız yaşayanların sayısı diğer yerlere oranla daha fazla.

Beş Almandan biri yalnız yaşıyor!

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın büyük şehirlerindeki yalnızlıktan şikayet eden sözler içeren 'Bir büyük şehirde yapayalnız' şarkısını daha 1920'li yıllarda ünlü şarkıcı Marlene Dietrich söylüyordu. Postmodern çağda Alman metropollerinde durum değişmedi. Şehrin büyüklüğü arttıkça burada yaşayan yalnız insanların oranı da artıyor.

Hessen Eyaleti'nin başkenti ve Avrupa'nın para merkezi Frankfurt am Main şehrinde yalnız yaşayanların oranı yüzde 28'lere kadar çıkıyor. Almanya genelinde ise her beş Almandan biri, yani nüfusun yüzde 20'si yalnız yaşıyor. Almanya tarihinde yalnız yaşayanların sayısı hiç bu kadar çok olmamıştı.

2011'deki kayıtlara göre, 15,9 milyon insan özel meskeninde yalnız olarak yaşıyor. Yirmi yıl önce bu sayı 11,4 milyon olarak tesbit edilmişti. Federal İstatistik Dairesi, Çarşamba günü bir açıklama yaparak temsili nüfus sayımı 'Mikrozensus 2011' sayılarına göre artık Almanya'da yalnız yaşamanın hayat gerçeğinin önemli bir parçası haline geldiğini bildirdi. Uzun bir süreden beri yalnız yaşayanların sayısındaki artış giderek güçlü bir şekilde devam ediyor.

Federal İstatistik Dairesinin verdiği bilgiye göre boşanma oranları da giderek artıyor. Son rakamlara göre her üç evlilikten biri belli bir süreden sonra boşanma ile sonuçlanıyor. Geçen yılki tesbitlere göre 1000 aileden 11'i boşandı. Boşanma sonucu anne ya da babasından ayrılan çocuk sayısı 148 bin 200 olarak tesbit edildi.

Almanya'da erkekler genç yaşlarda yalnız yaşamayı tercih ederken, kadınlar ise tam tersine yaşları ilerlediğinde yalnızlığı tercih ediyorlar. Yalnızlığın fakirliği de beraberinde getirdiği gerçeği en çok erkeklerde görülüyor. Yaşları 35 ile 64 arasında değişen yalnız erkeklerden yalnızca yüzde 74'ü bir işte çalışıyor. Yalnız yaşamayanların ise yüzde 85'i çalışıyor. Kadınlarda ise yalnız olmayanlarla yalnız olanlar arasında çalışma bakımından bir fark bulunmuyor. Her iki grupta da yüzde 71'i çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 18:29
banner53
YORUM EKLE

banner39