banner15

Beyin ölümüne 'biyoteknoloji' tedavisi

İngiliz Telegraph'ın haberine göre, ABD merkezli biyoteknoloji firması Bioquark, beyin ölümü gerçekleşen hastaları tekrar hayata döndürebileceklerini iddia ediyor.

Beyin ölümüne 'biyoteknoloji' tedavisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD merkezli Bioquark firması, yeni nesil tedavi yöntemiyle beyin ölümü gerçekleşen hastaları tekrar hayata döndürecek.

İlk kez 1968'de Harvard'da tanımlanan beyin ölümü, hastanın tüm beyin fonksiyonlarının geri dönüşsüz kaybı anlamına geliyor. Genellikle baş ve kalp gibi hayati organlara gelen ağır darbeler, yaralanmalar, kan kaybı, oksijensizlik vb. durumlarda gerçekleşen beyin ölümü ile hastalarda bilinç ve refleksler kayboluyor. Kalp çalışmaya devam etse bile beyin ölümü gerçekleşen hastaların tekrar hayata döndürülmesi imkansız olarak görülüyor.

İngiliz Telegraph'ın haberine göre ise ABD merkezli biyoteknoloji firması Bioquark, beyin ölümü gerçekleşen hastaları tekrar hayata döndürebileceklerini iddia ediyor. ABD ve Hindistan Ulusal Sağlık Enstitüsü'nden etik onay alan firma, ilk olarak Hindistan'daki Anupam Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşmiş 20 hastayı tekrar hayata döndürmeye çalışacak.

6 haftalık periyotta yaşam ünitesine bağlı hastalar üzerinde kök hücre, sinir uyarımı ve bilumum tedavi yöntemleri uygulanacak. Böylece sinir sitemi uyarılarak beynin bir bölümünün canlanması hedefleniyor. Bioquark'ın CEO'su Dr. Ira Pastor'un söz konusu çalışmayla ilgili sözleri şu şekilde:

Bu tedavi, öldü gözüyle bakılan hastaları tekrar hayata döndürmesiyle ve kendi türünde bir ilk olmasıyla oldukça önem arz ediyor. Bu kompleks inisiyatifi üstlenerek, biyolojik rejeneratif tıp araçlarıyla diğer mevcut tıbbi ciharları birleştirerek, merkezi sinir sisteminin uyarılmasını sağlayacağız. 2 ay içinde sonuç elde etmeyi umuyoruz.

Bilim insanlarının öncelikli hedefi, beyin ölümü gerçekleşen insanları tekrar hayata bağlamak. Fakat bu işlem sonrasında hastaların geçmişinin silinebileceği belirtiliyor. Yani geçmişi silinen hastalar, bu tedaviyle birlikte yeni bir hayata başlayacak (tabii başarı sağlanırsa).
Tedavi yöntemine, organ naklinin farklı boyutu gözüyle bakanlar da var. Yani beyin ölümü gerçekleşmiş bir hastaya yepyeni bir beyin nakil edildiğini düşünün. İşte Ira Pastor ve ekibinin istediği tam olarak böyle bir şey. Tabii olaya mizah yönünden yaklaşanlar da var. Örneğin TNW ekibi, beyin ölümü gerçekleşen kişiyi tekrar hayata döndürerek bir nevi zombi ortaya çıkaracaklarını ifade ediyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 20:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48