banner39

Bild Gazetesi: Türkiye'nin stratejik önemi arttı

Alman Bild gazetesi yazarı Reichelt, Türkiye’nin Ortadoğu’da istikrarın sağlanması için belirleyici güç olduğunu belirterek AB’nin Türkiye’ye kapılarını açması çağrısında bulundu.

Avrupa 28.07.2015, 18:34 28.07.2015, 18:37
Bild Gazetesi: Türkiye'nin stratejik önemi arttı

Alman Bild gazetesi yazarı Julian Reichelt, Türkiye’nin Ortadoğu’da istikrarın sağlanması için belirleyici güç olduğunu belirterek AB’nin Türkiye’ye kapılarını açması çağrısında bulundu.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) uzmanlarından Josef Janning de “AB Türkiye’ye ‘Size odaklıyız, ortağınız olarak güvenlik ve iktisadi çıkarlarınızı önemsiyor, ciddiye alıyoruz’ mesajını vermeli” dedi.

Ortadoğu'daki son gelişmeler Türkiye’yi Alman medyasında birinci gündem maddesi haline getirirken, dış politika uzmanları ve yorumcuları, Türkiye'nin stratejik öneminin, AB ve NATO için arttığı değerlendirmesini yapıyor.

"TÜRKİYE’NİN DIŞLANMASI HATAYDI"

Reichelt şöyle devam etti:

"Ders çıkartılmalı! Ortadoğu’da tarihsel olarak istikrarın sağlanmasında belirleyici güç olan Türkiye’nin Avrupa’dan dışlanmasının en büyük jeopolitik hata olduğu artık kabul edilmeli. Türkiye’nin bölgede en önemli ortağımız olması gerektiği artık kavranmalı. İkinci sınıf müttefiklerle NATO’nun küresel terörle mücadele edemeyeceği anlaşılmalı."

"DIŞLANMA DEĞİL YABANCILAŞMA"

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (ECFR) uzmanlarından Josef Janning, Türkiye’nin Avrupa’dan izole olduğu görüşüne katılmadığını, son dönemde tarafların değişen algıları nedeniyle yabancılaşmadan söz edilebileceğini kaydetti.

Yabancılaşmaya kimin yol açtığını söylemenin güç olduğunu belirten Janning, AB’nin Türkiye politikalarındaki hatalarını şöyle ifade etti:

“Recep Tayyip Erdoğan, iktidardaki ilk yıllarında Avrupa’yı ziyaret ederek partisinin, Avrupa’daki Hristiyan demokrat partilere tekabül ettiğini anlatmaya çalıştı. O dönemde özellikle Avrupalı Hristiyan demokrat partiler bu öneriyi kabul etmeliydi. Ama anlamakta güçlük çektiler ve önemini görmediler.”

"NATO EKSENİNE ODAKLANMALI"

Günümüzde sorunları anlamak için AB’den çok NATO eksenine odaklanılması gerektiğine işaret eden Janning, Türkiye’nin güvenlik çıkarlarının, NATO üyeliği boyunca çoğu zaman NATO gündeminin ilk sıralarında yer bulamadığını söyledi.

Janning sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünün Türkiye’si İttifak'a bağlı ve bilinçli bir NATO üyesi ancak bu haliyle İttifak'a tam anlamıyla sırtını yaslayamıyor. İttifak'ın Avrupalı üyeleri ya da ABD ve Kanada bölgedeki krize baktığında işte bu perspektifi de görebilmeli. Her iki tarafın kazanacağı ‘win-win’ seçeneklerinden çok kaybedecekleri durumlarla karşı karşıyayız. Türkiye’nin, sınırındaki düzenin yıkılması nedeniyle karşı karşıya olduğu güvenlik tehditleri çok ciddi. Türkiye’nin bu güçlüklerle mücadele yöntemleri her zaman çok tutarlı olmayabilir ama şu açık: Türkiye her kim tehdit ederse dış sınırlarını ve çevresindeki dış bölgeleri dahil korumakta kararlı. Yani tüm bu resme bir bütün olarak baktığınızda AB perspektifinin sağlayabileceği olumlu katkının çok ötesinde zorluklarla karşı karşıya olunduğunu görebilirsiniz.”

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?