banner39

Binlerce boş pasaport IŞİD'in eline geçti

Suriye ve Irak'ta 15 bin adet boş pasaportun IŞİD'in eline geçtiği ve bu pasaportlara sahte bilgiler kaydederek batılı ülkelere gelebilecekleri bildirildi.

Avrupa 14.12.2015, 11:32 14.12.2015, 11:33
Binlerce boş pasaport IŞİD'in eline geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB yetkililerinin bildirdiğine göre Suriye ve Irak'ta resmi dairelerde bulunan 15 bin boş pasaport IŞİD'in eline geçti. IŞİD'in bu pasaportlara sahte bilgiler kaydederek Avrupa'ya sızabileceği kaydedildi.

Boş pasaportlardan 5 bininin Suriye'deki Rakka ve Deyr el-Sur şehirlerinde, 10 bin pasaportun ise Irak'taki Anbar, Nineveh ve Tikrit'te IŞİD'in eline geçtiği bildirildi. Pasaportlar resmi belgeler olduğundan sahte bilgilerle kayıtlı olduklarının tesbiti oldukça zor. Ancak AB yetkililerinin bu pasaportlara ait seri numaralarını ihtiva eden bir listeye sahip oldukları bildirildi. Listenin nasıl ele geçirildiği belirtilmedi.

Birkaç gün önce ABD'li yetkililer IŞİD'in sahte pasaport kullanabileceği yönünde bir uyarı yapmışlardı. AB güvenlik yetkilileri teröristlerin mülteci akımını kullanarak, aralarına girip sahte pasaportla Avrupa'ya gelmelerinden endişe ediyorlar. Paris'teki saldırıları yapanlardan birinin bu yolla gelmiş olabileceği tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?