Binlerce Finlandiyalı ırkçılığı protesto etti

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yaklaşık 15 bin kişi yabancı düşmanlığını protesto etmek için gösteri yaptı.

Binlerce Finlandiyalı ırkçılığı protesto etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Salı günü akşam yaklaşık 15 bin kişi sokaklara dökülerek, yabancı düşmanlığını protesto etti ve çok kültürlü bir toplum istediklerini duyurdu. Gösteriye, iktidardaki koalisyon hükümetinin ortağı ırkçı parti 'Finlandiyalılar'dan bir milletvekilinin ırkçı açıklamaları neden oldu.

Irkçı politikacı Olli Immonen facebook'ta yazdığı mesajda, 'çok kültürlülük adlı kabusu yenecek cesur bir ulus'un rüyasını gördüğünü bildirdi. Immonen, düşmanlarının içinde yaşadığı bu kabarcığın pek yakında patlayarak milyonlarca küçük parçaya bölüneceğini öne sürdü.

Immonen'in bu sözleri birçok Finliye, dördüncü yılını dolduran Norveç'in başkenti Oslo'da Breivik'in gerçekleştirdiği kanlı saldırıyı hatırlattı. 22 Temmuz 2011'de Breivik, 77 kişiyi öldürmüş ve kendisini çok kültürlülükle mücadele eden bir savaşçı olarak adlandırmıştı. Immonen, facebook'ta yazdığı mesajın, Norveç'teki katliamla, aynı günde yayınlanmış olsa da bir ilgisi bulunmadığını söyledi.

Yeşiller Partisinden Ozan Yanar, Helsinki'deki gösteride yaptığı konuşmada, ırkçılığa alıştıklarını, ancak buna karşı mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Yanar, uzun süre sustuklarını, artık bunun doğru olmadığını haykırmanın zamanının geldiğini belirtti. Finlandiya'nın başka şehirlerinde de binlerce kişi ırkçılığa karşı protesto gösterileri yaptı.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2015, 18:01
banner53
YORUM EKLE

banner39