banner15

Binlerce Iraklı Felluce'den kaçıyor

Binlerce Iraklı, Felluce'de artan çatışmalardan kaçıyor

Binlerce Iraklı Felluce'den kaçıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Felluce'de artan çatışmalar nedeniyle bölgeden kaçışların devam ettiğini, yaklaşık 50 bin kişinin ise çatışmalar nedeniyle Felluce'de sıkışıp kaldığını bildirdi.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), BM Dünya Gıda Programı, Uluslararası Göç Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü tarafında yapılan ortak açıklamada, Irak ordusunun Felluce'yi terör örgütü DAEŞ'ten kurtarmak için başlattığı operasyon nedeniyle son 10 günde çatışmalardan kaçan yaklaşık 10 bin kişinin kamplara sığındığı aktarıldı.

Açıklamada, "Artan çatışmalar nedeniyle Felluce'den kaçışlar devam ediyor, 50 bin kişiyse ilçede sıkışıp kaldı." ifadelerine yer verildi.

Irak hükümetinin Enbar'da yerlerinden edilen 60 bin kişi için kurduğu kampların dolduğuna dikkat çekilen açıklamada, yaklaşık bir yıldır insani yardım yapılamayan Felluce'de halkın su, gıda ve ilaç gibi temel ihtiyaçlara erişiminin olmadığı vurgulandı.

BM'ye göre, son iki yılda Irak'ta 3,4 milyondan fazla kişi yerinden edildi ve yerinden edilenlerin yarsından fazlasını çocuklar oluşturuyor. 10 milyondan fazla kişiyse insani yardıma ihtiyaç duyuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 21:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48