banner15

Bir Kırım Tatarı daha kaçırıldı

Kırım'da önceki gün işe gitmek üzere evinden çıkan 23 yaşındaki bir Tatardan haber alınamıyor.

Bir Kırım Tatarı daha kaçırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırım’da bir Kırım Tatarı daha kaçırıldı. 1991 doğumlu Kurman (Krasnogvardeyskiy) bölgesi Kalinino köyünde ikamet eden Eskender Apselamov, 3 Ekim tarihinde akşem saatlerinde Akmescit’teki kiralık evinden işe gitmek üzere çıktı. Ancak iş yerine ulaşmadı, kendisiyle irtibat kurulamıyor, telefonu cevap vermiyor.

Kırım Tatar Milli Kurultayı Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Zair Smedlâyev’in bildirdiğine göre, Eskender, Akmescit’in Eski şehir olarak bilinen bölgesinde bulunan iş yerine Russkaya-Angarskaya-Kommunalnaya sokaklarının geçtiği güzergah üzerinden gidiyordu. Kaybolduğu gün, koyu renk pantolon, siyah eşofman üstü, spor ayyakabı giymişti. Ayrıca yanında siyah sırt çantası vardı.

Zair Smedlâyev, paylaştığı mesajda “Eskender’in bulunduğu yere ilişkin bilgisi olan herkesden gencin anne babasına ve kişisel mesajla bana bildirilmesini rica ediyorum. Eskender’in annesi Ayşe hanımın telefon numarası +7978 830 3510” dedi.

29 Eylül tarihinde Sak bölgesinde 25 yaşındaki Edem Asanov kaybolmuştu.

27 Eylül tarihinde ise Karasupazar’ın Sarısu semtinde askeri üniforma giyen kimliği belirsiz kişiler iki genç Kırım Tatarına saldırıp minibüse bindirdi ve bilinmeyen bir yere götürdü.

Mart ayında da Rusya’nın Kırım’ı ilhak sürecinde Rusya karşıtı gösterilere katılan Reşat Ahmetov kaybolmuş, bir süre sonra cesedi bulunmuştu. Ahmetov’un işkenceyle öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Karasupazar’da meydana gelen olayın ardından Kırım Başkan Vekili Sergey Aksyonov, kayıp Kırım Tatarlarının işleriyle ilgilenecek Kırım Bakanlar Kurulu’na bağlı temas grubu kurulacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2014, 13:44
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48