banner39

Bir ülke daha Türkiye karşıtı bildiriye imza atmadı

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio, Mısır'daki Libya toplantısının Türkiye ve Libya karşıtı sonuç bildirisini imzalamadı. Di Maio'nun, Türkiye ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Serrac'a karşı sert tutumlarını yumuşatmalarını istediği belirtildi.

Avrupa 09.01.2020, 08:55 09.01.2020, 10:29
Bir ülke daha Türkiye karşıtı bildiriye imza atmadı

Akdeniz'e kıyısı olan Avrupa Birliği (AB) üyesi bazı ülkelerin ve Rum Yönetiminin dışişleri bakanları, Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri'nin davetiyle başkent Kahire'de bir araya geldi. Dışişleri bakanları iç savaşın devam ettiği Libya'da siyasi çözüm çağrısında bulundu. İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısına katılmadı ve Libya toplantısının sonuç bildirisini imzalamadı.

Mısır'ın başkenti Kahire'de Libya gündemiyle toplanan Mısır, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) dışişleri bakanları toplantısına ilişkin İtalyan basınında çıkan haberlerde, İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun "çok dengesiz" olarak değerlendirdiği sonuç bildirisine imza atmadığı ifade edildi. 

Bakan Di Maio'nun, mevkidaşlarından Türkiye ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac'a karşı sert tutumlarını yumuşatmalarını istediği de çıkan haberler arasında yer aldı.

Di Maio'nun, toplantıda Berlin Süreci’ne vurgu yaparak, bu sürece dengelerin bir tarafa kaymış şekilde gidilmemesi, diyalog ve itidalli olmaları gerektiğini söylediği kaydedildi.

Bu arada, İtalya Dışişleri Bakanlığından toplantıya dair yapılan açıklamada ise "İtalya, her türlü dış müdahaleye karşı. Ateşkes en kısa sürede sağlanmalı ve Berlin konferansı için bir tarih belirlenmelidir." ifadesi kullanıldı.

Öte yandan, Luigi Di Maio’nun toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısına da katılmaması dikkati çekti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
hunkartensi 2 yıl önce
ikide birde ne deniyor Türkiye BM kurallarına uysun e Türkiye de BM tarafından tanınan bir hükumete destek çıkıyor Libyada asıl onlar neden BM nin resmen tanıdığı bir hükumet yerine darbeci bir generale destek veriyorlar asıl suç işleyen onlar Libya ve Türkiye bu ülkeleri BM ye şikayet etmeliler BM nin yasal tanıdığı bir hükumete karşı darbeci generali destekledikleri için bu ülkeler suç işliyor BM ye göre ve BM kararlarını bu yaptıklarıyla tanımıyorlar özellikle Fransa hem BM hemde Nato kararlarını hiçe saymaya başladı Türkiye bunu hatırlatmalı devamlı bu ülkeler Türkiye yi suçlamıyorlar mı her platformda
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?