banner39

Bir ülkeden daha Türkiye'nin S-400 almasına tepki!

Ankara'nın Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasına İngiltere'den de tepki var. İngiltere'nin Ankara'daki büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye'nin NATO'daki müttefikleriyle işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Avrupa 29.01.2021, 13:20 03.02.2021, 16:44
Bir ülkeden daha Türkiye'nin S-400 almasına tepki!

Ankara'daki İngiltere Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, Diplomasi Muhabirleri Derneği üyelerinin sorularını bugün videokonferans yöntemiyle düzenlenen bir toplantıda yanıtladı. Toplantıda İngiltere ile Türkiye'nin imzaladığı serbest ticaret anlaşması hakkında bilgi veren Chilcott, Türkiye'nin Rusya'dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerinin NATO'da yarattığı rahatsızlığa ilişkin de açıklamalar yaptı.

'Müttefikleriyle işbirliği yapmalı, Rusya'yla değil'

Açıklamasında Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu vurgulayan Chilcott, NATO'da müttefiklerin Rusya'dan askeri mühimmat alınmaması yönünde karar alındığını belirterek Türkiye'nin bu kararı hatırlaması gerektiğini söyledi. Chilcott sözlerini, "NATO müttefikiyiz. NATO'da karar verilen, müttefiklerin Rusya'dan askeri malzeme almama veya Rusya kaynaklı mühimmatı kullanmama pozisyonunun arkasındayız. Bunun tek istisnası, Soğuk Savaş döneminden kalma Rusya'dan gelen malzemeleri bulunduran ülkelerdir. Umarız Türkiye gelecekte NATO müttefikleriyle savunma sanayisinde işbirliğine gider, Rusya'yla değil" şeklinde sürdürdü.  

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sisteminin teslimatına Temmuz ayında başlanmıştı. Milli Savunma Bakanlığı, ilk parçaların 12 Temmuz'da Türkiye'ye ulaştığını duyurmuş, sistemin ikinci batarya malzemeleri de Eylül'de Türkiye'ye ulaşmıştı. 

ABD'nin yeni başkanı da S-400'e karşı açıklama yaptı

S-400 sistemleri yüzünden ABD'nin de yaptırımlarıyla karşı karşıya gelen Türkiye, eğer sistemleri kullanırsa S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak. ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken da daha görevine başlamadan Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına tepki göstermiş ve "Bir NATO müttefikinin S-400 alması kabul edilemez" demişti. 

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Yorumlar (4)
Şükrü çelik 2 yıl önce
Herkes işine baksın kızıl elma yeterlimi.
Ercüment 2 yıl önce
Derhal istenmeyen adam ilan edilmeli . Maden Türkiye elçisi, o halde NATO ülkeleri bize hava savunma sistemi satmadıklarını bilmeli .
misafir 2 yıl önce
TÜRKİYE NATO ile işbirliği yaparken, NATO TÜRKİYE yi işgal etmeyi düşünmektedir. eğer öyle olmasa güneyimizde TERÖR DEVLETİ kurmaya çalışmaz 100.000 TIR dolusu silahı bedava verip teröristlere eğitim vermezdi. TÜRKİYE savaşmak isteyen bir devlet değildir ama bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü tehlikeye girdiği zaman dünyanın ŞAHDAMARINI keser. HER TÜRK ASKER DOĞAR.nokta...
yiğit 2 yıl önce
artık kafanız gövdenize ağır geliyor... kopsun kıyamet...
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?