banner39

Birçok probleme rağmen Hırvatistan AB'ye alınıyor

Hırvatistan'da rüşvet ve yolsuzluk problemleri devam ettiği halde AB 1 Temmuz'da bu ülkeyi tam üyeliğe kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Avrupa 27.03.2013, 17:19 27.03.2013, 17:19
Birçok probleme rağmen Hırvatistan AB'ye alınıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Komisyonu tarafından Hırvatistan'ın 1 Temmuz'dan itibaren tam üyeliğe alınacağı onaylandı. AB genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle, Hırvatistan'ın çok sıkı çalışarak reform temposunu tutabildiğini ve sürecin başladığı zamandaki ülkeden farklı bir ülke haline geldiğini söyledi. Ancak Hırvatistan'ın AB'ye girişi için gerekli tüm şartlar henüz yerine tam olarak getirilmedi.

Komsiyon raporuna göre altı ay önce kendisine bildirilen görevleri Hırvatistan yerine getirmiş. Raporda örnek olarak tersanelerin özelleştirilmesi veriliyor. Fakat AB standartlarına ulaşabilmesi için devlet ve ekonomik sistemde reformlara devam etmesi gerektiği de kaydedilmiş.

RÜŞVET VE YOLSUZLUK DEVAM EDİYOR

Tam üyeliğine onay verilen Hırvatistan'da mahkemelerin yoğunluğu ve yolsuzluklar büyük birer problem olmaya devam ediyor. Zanlılar yakalandığı halde mahkemelerden hiçbir ceza almadan kurtulmayı başarıyorlar, organize suç işleyenlere ve özellikle insan ticareti yapan çetelere karşı hiçbir hukuki işlem yapılmıyor.

Ayrıca 1990'lı yıllarda savaş suçu işleyenler hakkında da hiçbir işlem yapılmaması AB'yi rahatsız eden durumlar arasında yeralıyor. Hırvatistan, sınırlarını koruma konusunda ve insan haklarına son zamanlarda gösterdiği dikkatten dolayı ise AB yetkilileri tarafından övülüyor.

Hırvatistan'ın AB'ye üyeliği için antlaşma 2011 yılında imzalandı. Ancak 1 Temmuz'da tam üyeliğe girebilmesi için, diğer 27 üye ülkenin parlamentoları tarafından da onaylanması gerekiyor. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Federal Parlamentonun Hırvatistan'ın üyeliğine evet diyeceğini bildirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?