banner39

Birinci Dünya Savaşı bu Pazar bitiyor

Almanya'nın ödeyeceği son savaş tazminatı faturası, Birinci Dünya Savaşı için ödenmiş son bedel olacak

Avrupa 29.09.2010, 15:50 29.09.2010, 15:50
Birinci Dünya Savaşı bu Pazar bitiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Silahların sustuğu 92 yılın ardından, Birinci Dünya Savaşı Pazar günü Almanya'nın kalan son savaş tazminatını da ödemesiyle son bulacak.

Savaşta Osmanlı Devleti'yle aynı safta giren Almanya, 1919 yılında imzalanan Versay Antlaşması kapsamında, yaklaşık 10 milyon askerin hayatını kaybettiği savaşın harap ettiği Belçika ve Fransa başta olmak üzere ittifak güçlerine tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Hürriyet'in haberine göre, ilk olarak 226 milyar Reichsmark (1924 ile 1948 yılları arasında Almanya'nın kullandığı para birimi) olarak belirlenen tazminat, bugün 22 milyar sterline denk gelen 132 milyar Reichsmark'a indirilmişti.

"SAVAŞ RESMEN BİTİYOR"

Almanların savaş sonrası ağır tazminata mahkum edilmesi, ülkede büyük bir öfke patlamasına neden olmuş ve sonrasında yükselen milliyetçilik Nazizm'in ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Almanya'nın ödediği tazminat, Versailles Antlaşması kapsamında emekli sandıkları, tahvil sahibi şirketlere ve şahıslara aktarılıyor.

Almanya'nın Bild gazetesi ödenecek son savaş tazminatını, "Pazar günü Birinci Dünya Savaşı'ndan kalan son fatura ödenecek ve nihayetinde Almanya için savaş bitecek" şeklinde duyurdu.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü