Birleşik Krallık teröre karşı internet sitesi açtı

İngiltere Eğitim Bakanı Morgan, "Nefrete Karşı Eğitim" ismiyle kurulan internet sitesinin, öğretmenlere ve ebeveynlere, çocukların güvende tutulması ile radikal görüşlere meydan okumada ihtiyaç duyulan uzmanlığı sağlayacağını söyledi

Birleşik Krallık teröre karşı internet sitesi açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz hükümeti, aşırılık ve radikalleşmeyle mücadele çalışmaları kapsamında, genç bireylerin aşırılıktan korunması için, eğitim camiası ve ebeveynlere yönelik tavsiyelerin yer aldığı bir internet sitesi kurdu.

Hükümetin terör ve aşırılıkla mücadele stratejisi kapsamında duyurduğu yeni internet sitesiyle çocuk ve gençlerin aşırılığa eğiliminin tespiti ve radikalleşmeden korunması hedefleniyor.

İngiltere Eğitim Bakanı Nicky Morgan, hükümetin yeni uygulaması olan "Nefrete Karşı Eğitim" isimli internet sitesini, geçen yıl Suriye'ye ulaşmak üzere habersizce ülkeyi terk eden üç İngiliz genç kızın okuduğu, Londra'nın doğusundaki "Bethnal Green Academy" isimli okulda yaptığı konuşmayla tanıttı.

"Nefrete Karşı Eğitim" isimli sitede, terör örgütlerinin ideolojileriyle nasıl baş edileceğine dair eğitim camiası ve ebeveynler için çeşitli bilgi ve tavsiyelerin yer aldığını söyleyen İngiliz bakan, "radikalleşmeyle mücadeleye yönelik pratik tavsiyelerin bulunduğu" internet sitesinin içeriğinin, çocuk koruma örgütleri ile hükümet birimleri tarafından hazırlandığını kaydetti.

Söz konusu siteyle, "radikal görüşlerden kolayca etkilenen zihinlerin korunmasının amaçlandığını" bildiren Morgan, sitede tehlikeye yönelenlerin ne tür işaretler verdiği, ebeveynlerin çocuklarıyla aşırılıkla ilgili nasıl konuşacağı, ailelerin almaktan çekindiği önlemler gibi konuların bulunduğunu aktardı.

Nicky Morgan, "Aşırıcı ideolojileri kapı kapı satmaya çalışanlara yönelik okullarımızda hiçbir zaman açık kapı bulunmadığı hakkında net olmalıyız. Çocukları okullarda ve okul dışında güvende tutmaya kararlıyız. Radikal görüşlerden kolayca etkilenen gençlerin korunması için bugün yaptığımız duyurumuz, aşırıcılara 'çocuklarımız sizin onlara erişebileceğinizden çok uzakta' mesajı gönderiyor. 'Nefrete Karşı Eğitim', öğretmenlere ve ebeveynlere, çocukların güvende tutulması ile radikal görüşlere meydan okunmasında ihtiyaç duyulan uzmanlığı sağlayacak" diye konuştu.

Hükümet, yürüttüğü radikalleşmeyi önleme politikası çerçevesinde, geçen ay ise çocuk ve gençlerin internet üzerinden aşırılık ve terörle bağlantılı içeriklere erişiminin engellenmesi için eğitim kurumlarından önlem almaları istemiş, bu çerçevede, okullara internetlerini filtrelemeleri tavsiyesinde bulunmuştu.

Yaklaşık 700 İngiliz vatandaşının İngiltere'den Suriye ve Irak'a IŞİD saflarında savaşmak için gittiği tahmin ediliyor. Gidenler arasında birçok genç de bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 14:57
banner53
YORUM EKLE

banner39