Birleşik Krallık'ta 'Brexit' sonrası İrlanda pasaportuna talep arttı

Ülkenin Brexit kararı almasından bu yana AB üyesi İrlanda pasaportu için yapılan başvuruların yüzde 50 arttığı bildirildi

Birleşik Krallık'ta 'Brexit' sonrası İrlanda pasaportuna talep arttı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) kararı almasından bu yana İrlanda pasaportu için yapılan başvuruların yüzde 50 arttığı bildirildi.

İrlanda Dışişleri Bakanlığı, Brexit referandumunu takip eden 1 yıl içinde Birleşik Krallık'tan başvuruda bulunan 100 binden fazla kişiye İrlanda pasaportu verildiğini açıkladı. Bakanlık, bu sayının 2016'da 65 bin olduğu bilgisini verdi.

Bakanlık açıklamasına göre son 1 yılda Kuzey İrlanda’dan yapılan pasaport başvuruları yüzde 59, İngiltere, Galler ve İskoçya'dan yapılan başvurular ise yüzde 44 arttı.

AB üyesi İrlanda pasaportuna artan talebin İrlanda üzerinden AB vatandaşı kalmaya dönük olduğu belirtiliyor. İrlandalı anne, baba, büyükanne veya büyükbabaya sahip Birleşik Krallık vatandaşları bu ülkenin pasaportunu almak için başvuru imkanına sahip.

BREXİT SÜRECİ

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda seçmenlerin yüzde 52’si Brexit yönünde oy kullanmıştı.

Lizbon Anlaşmasının, üyelerin birlikten ayrılmasını düzenleyen 50. maddesini Mart ayında işleten Birleşik Krallık, AB'den ayrılma sürecini resmen başlatmıştı. Brexit müzakerelerinin 2 yıl sürmesi ve 2019 Mart ayında tamamlanması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2017, 20:16
banner53
YORUM EKLE

banner39