banner39

Blagay Tekkesi yeniden Mostar Müftülüğü'nde

Mostar'da 2,5 yıl önce Türkiye'den bir firmaya 33 yıllığına kiralanan Blagay Tekkesi, yeniden müftülüğe devredildi. Tekkenin değiştirilen ismi de iade edildi

Avrupa 02.05.2015, 13:05 02.05.2015, 16:28
Blagay Tekkesi yeniden Mostar Müftülüğü'nde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bosna-Hersek’in Mostar şehri yakınlarında yer alan Blagay Tekkesi, Fethullah Gülen grubuna yakınlığıyla bilinen Fidan Tur'dan alınarak yeniden Mostar Müftülüğü'ne devredildi. Firma tarafından işletilirken ismi değiştirilen tekkenin gerçek ismi de iade edildi. Tekke, 33 yıllığına Fidan Tur'a verilmişti.

Diriliş Postası'nda yer alan habere göre, Osmanlı’nın bölgeyi fethinden yaklaşık 100 yıl önce Anadolu dervişlerince kurulan, 2.5 yıl önce ise 33 yıllığına Fidan Tur’a devredilen Blagay Tekkesi, yeniden Mostar Müftülüğü’ne devredildi.

Bosna Hersek Diyanet İşleri Başkanlığı'na dayandırılan habere göre, Mostar Müftülüğü İslam Meclisi ile Fidan Tur arasında 27 Nisan’da devir anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre, bir önceki Müftülük tarafından 33 yıllığına yapılan restorasyon karşılığında Blagay Tekkesi’ni işleten Fidan Tur, bütün haklarından feragat ederek tekkeyi Mostar Müftülüğü İslam Meclisi’ne bıraktı. Bundan böyle BlagayTekkesi’nin ziyaretçilere açılmasında sorumluluk Mostar Müftülüğü’nde olacak.

Tekke'nin Fidan Tur'a devredilmesinden sonra isminin Alperenler Tekkesi olarak değiştirilmesi ve gerçek kimliğinden kopma noktasına gelmesi tepkilere neden olmuştu. Tekke yılda yaklaşık 200 bin kişi tarafınan ziyaret ediliyor.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?