banner39

Blair tazminat davalarında Kaddafi'ye yardım etmiş

İngiltere eski Başbakanı Blair'in, uçak saldırıları davalarında eski Libya lideri Kaddafi'ye yardım ettiği ortaya çıktı

Avrupa 05.08.2013, 10:50 05.08.2013, 11:02
Blair tazminat davalarında Kaddafi'ye yardım etmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere eski Başbakanı Tony Blair'in eski Libya lideri Muammer Kaddafi'ye Libya bağlantılı olduğu iddia edilen saldırılar sonucu ölen kişilerle ilgili 1,5 milyar dolarlık tazminat davasında destek sözü verdiği ortaya çıktı.

ABD mahkemesinin Batı Afrika üzerindeki uçakta bir hava korsanının patlattığı bomba sonucu yedi ABD'linin ölmesi nedeniyle Libya'yı 1,5 milyar dolar tazminata mahkum etmesinin ardından Kaddafi'nin Tony Blair'e başvurduğu ortaya çıktı.

19 Eylül 1989'da Çad'dan havalanan uçağın infilak etmesi sonucu ise uçaktaki 170 yolcunun hepsi ölmüştü. Tıpkı bu olay gibi, ondan 9 ay önce 270 kişinin öldüğü Lockerbie saldırısında da sorumlu olarak Libya suçlanmıştı.

Çad'da düşen uçakta ölenlerin yakınları ise sekiz yıl süren dava sonunda Ocak 2008'de Libya'ya karşı bir milyar poundluk tazminat kazanmıştı.

Blair başbakanlığı bıraktıktan sonra Libya'ya en az altı özel ziyarette bulundu. Mahkemelerde Libya aleyhine kararlar alındıkça Blair'in Libya ziyaretlerinin de sıklaştığı belirtiliyor.

Blair'in müdahil olmasından sonra ise ABD ile Libya arasındaki çatışmaları sona erdirecek bir dizi anlaşma üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Çok geçmeden ise Libya aleyhine açılan tüm davalardan dolayı 5,1 milyar dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?