banner39

Blair telekulak için ifade verecek

Medya-siyasetçi-polis ilişkileri üçgenine yolsuzluk bulaştığı iddialarını ve İngiltere'nin en çok satan bulvar gazetelerinden birinin kapanmasıyla sonuçlanan skandalı soruşturan Leveson komisyonu, eski başbakan gelecek haftaTony Blair'i dinleyecek.

Avrupa 25.05.2012, 16:37 25.05.2012, 16:37
Blair telekulak için ifade verecek

İngiltere'nin en çok satan Pazar gazetelerinden News of the World'ün kapanmasına yol açan medya-polis-siyasetçi ilişkilerine dair skandalı soruşturan Leveson Komisyonu, Pazartesi günü eski Başbakan Tony Blair'i dinleyecek.

Kültür Bakanı Jeremy Hunt da Perşemde günü ifade verecek. Kültür Bakanı Hunt, Avustralyalı milyarder ve medya devi Rubert Murdoch'un kurduğu News Corp şirketinin, BSkyB televizyonunu satın almak için verdiği teklifle bağlantılı temas ve haberleşmeleriyle ilgili soruları da cevaplayacak.

Başbakan David Cameron, özel ITV televizyonunun This Morning programına yaptığı açıklamada, BSkyB'nin News Corp tarafından satın alınmasıyla ilgili idari dosyayı Kültür Bakanı Hunt'a verdiği için "pişmanlık" duymadığını söyledi.
Başbakanın bu açıklaması, Hunt'un Murdoch grubuyla yazışmalar yaptığı haberinin basına sızmasını izliyor.

Dosya Kültür Bakanı'nın elindeyken Murdoch Grubu, BSkyB için verdiği teklifi geri çekmişti.

Kültür Bakanı'nın dosyayı üstlenmeden haftalar önce, Başbakana, BSkyB'nin Murdoch grubuna satılmasını desteklediğini bildiren bir mesaj gönderdiği biliniyor.

'Temas mercii siz miydiniz?'

Kültür Bakanı Hunt'a, News Corp'a açıktan destek ifade etmiş olmasıyla, dosyanın kendisine verilmiş olmasının, isabetli ve uygun olup olmadığı sorulacak.
Leveson Soruşturması kapsamında, Salı günü de, Eğitim Bakanı Michael Gove ve İçişleri Bakanı Theresa May dinlenecek.

İş Dünyasıyle ilişkilerden sorumlu Bakan Vince Cable ile Adalet Bakanı Ken Clarke da, Çarşamba günü dinlenecek.

Bakanlık müsteşarı Jonathan Stephens da, dinlenecek isimler arasında bulunuyor. Stephens, bugün ilerleyen saatlerde heyetin karşısına çıkacak.

Stephens'a, dün heyetin sorularını yanıtlayan Kültür bakanlığı eski danışmanlarından Adam Smith'e, News Corp ile ilişkilerde, temas mercii olması için izin verip vermediği sorulacak.

Leveson Soruşturması şu sıralarda medya ve siyasetçi ilişkileri üzerinde odaklanıyor.

Kaynak:BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?