banner39

BM: ABD'nin İsrail yerleşim birimleri kararından üzüntü duyduk

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, ABD yönetiminin İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yasa dışı yerleşim birimlerini artık yasa dışı görmeme kararına ilişkin, "ABD'nin bu kararından son derece üzüntü duyduk." dedi.

Avrupa 19.11.2019, 22:00
BM: ABD'nin İsrail yerleşim birimleri kararından üzüntü duyduk

Birleşmiş Milletler (BM), ABD yönetiminin İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yasa dışı yerleşim birimlerini artık yasa dışı görmediğini açıklaması nedeniyle ''üzüntü duyulduğunu ve BM'nin bu konudaki pozisyonun değişmediğini" bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, ABD yönetiminin İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yasa dışı yerleşim birimlerini artık yasa dışı görmeme kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"ABD'nin bu kararından son derece üzüntü duyduk." ifadesini kullanan Dujarric, BM Güvenlik Konseyi'nin 2334 sayılı kararına göre İsrail'in, ''yasa dışı yerleşim birimlerinin uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiğini" kaydetti.

Yine bu kararda İsrail'e yerleşim birimi faaliyetlerine son vermesi çağrısı yapıldığını hatırlatan Dujarric, "BM'nin pozisyonu değişmedi." değerlendirmesinde bulundu.

Dün Pompeo duyurmuştu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün, İsrail'in Batı Şeria'da yer alan yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmuştu.

Karar, İsrail'de sevinçle karşılanırken, Filistin yönetimi ise ABD'ye tepki göstermişti. Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, ABD'nin kararının uluslararası kanunların hafife alınması anlamına geldiğini belirtmişti.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde 400 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (1)
MUSTAFA KIZAN 2 yıl önce
SÖZDE HABERİNİZDE FLİSİTİNİNİN SORUNLARINI PAYLAŞIR GİBİ GÖRÜNSE DE İKTİDARIN VE DÜZMECE İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI GİBİ”
HABERİN İÇERİĞİNE SIKIŞTIRILMIŞ YUMUŞATMA VE YÖNLENDİRİCİ BİLİÇ ALTI İFADELERLE Siyonist SEVİNDİRİCİLİĞİ YAPILIYOR”
FİLİSTİN TOPRAKLARIN DA Yahudiler yerleşimci değil İŞGALCİDİR… VE DOĞU DEĞİL (KUDÜS) VE BATI ŞERİA DEĞİL (ŞERİA) VE yerleşimci VE FİLİSTİNLİLERE MÜLTECİ AYRIMI İFADELİ HABERLER “ALLAH’TAN KORKAN DEĞİL” yahudi den BAZISI İÇİN ÇEKİNEN BAZISI İÇİN KORKAN !!! VE SADECE yahudi ve siyonist SEVİ Cİ LERİN VE SEVİN DİRİ Cİ LERİN KALEMİNDE ,ZİHNİNDE VE BEKLENTİLERİNDE OLUR.. ALLAH’ IN UYARISINA DA KULAK TIKAYANLAR ZAMANIMIZ DÜNYASINA Siyonist lerin ZALİMLİKLERİNİ İNSANLIĞA DUYURAN MÜSLÜMAN HABER SİTELERİNE YAKIŞMAMAK TA.YOKSA NE FARKIMIZ OLUR ÇIKARLARI UĞRUNA DAVA DEVŞİRENLER DEN. (YERLEŞİMCİ DEĞİL!! (İŞGALCİ )
( DOĞU KUDÜS DEĞİL!! (KUDÜS) (BATI ŞERİA DEĞİL!! ( ŞERİA ) YUMUŞAK İFADEYLE
(YASA DIŞI yerleşimci DEğİL İŞGALCİ.)
(MÜLTECİ HİÇ DEĞİL FİLİSTİN KUDÜS MÜSLÜMANLARIN VE FİLİSTİNLERİN DİR)….
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?