banner39

BM Filistinli tutukluların durumundan endişeli

Birleşmiş Milletler, açlık grevindeki Filistinli tutukluların sağlık durumundan endişe duyulduğunu bildirdi

Avrupa 05.06.2014, 18:37 06.06.2014, 07:54
BM Filistinli tutukluların durumundan endişeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), açlık grevindeki Filistinli tutukluların sağlık durumundan endişe duyulduğunu bildirdi.

İsrail'in, işgali altındaki topraklarda, Filistin ve diğer Arap halklarının insan haklarını etkileyen uygulamalarını araştıran BM Özel Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in idari gözaltılarını protesto etmek için açlık grevi yapan ve hastanede bulunan 75'ten fazla Filistinlinin durumlarının kötüleştiğine işaret edildi.

İsrail'e açlık grevindekilerin taleplerini dikkate alması çağrısında bulunulan açıklamada, tutukluların neyle suçlandıklarını bilme ve kendilerini savunma hakları bulunduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, yaklaşık 100 Filistinli tutuklunun 24 Nisan 2014 tarihinde barışçı bir protesto başlattığı, açlık grevinde bulunanların sayısının daha sonra 290'a ulaştığı anımsatıldı.

Bu rakamın artabileceği belirtilen açıklamada, "İsrailli yetkililer nedenini açıkça belirtmeden çok sayıda Filistinliyi tutuklamaktadır" denildi.

Komite açıklamasında, 8'i idari gözaltı olmak üzere toplam 11 Filistinli milletvekilinin de gözaltında olduğu bilgisine yer verildi.

"Filistinli mahkumların sağlık durumu hakkındaki kaygılar genişleyerek artıyor" denilen açıklamada, İsrail'e, Filistinli mahkumların Filistinli doktorlar tarafından periyodik olarak muayene edilmesine izin vermesi çağrısında bulunuldu.

İsrail hapishanelerinde 5 binden fazla Filistinlinin gözaltında tutulduğu tahmin ediliyor.

 

 

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?