banner15

BM Genel Sekreterliğine Sırp bakan da aday

Sırbistan eski dışişleri bakanı Jeremic ile aday sayısı 9'a çıktı

BM Genel Sekreterliğine Sırp bakan da aday

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Genel Sekreterliği için Sırbistan eski dışişleri bakanı ve BM Genel Kurulu 67. Dönem Başkanı Vuk Jeremic'i aday gösterdi.

Bu yıl sonunda görev süresi dolacak BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yerine seçilecek genel sekreterini belirleme süreci devam ediyor. Son olarak, Sırbistan'ın Vuk Jeremic'i aday göstermesiyle bu koltuğa talip olanların sayısı 9'a çıktı.

Jeremic, daha önce Sırbistan Dışişleri Bakanlığı ve BM Genel Kurulu 67. Dönem Başkanlığını üstlenmişti.

2012 Eylül ile 2013 Eylül arası dönemi kapsayan 67. Dönemde Jeremic, bazı uygulamaları nedeniyle uluslararası kamuoyu ve Boşnaklar tarafından eleştirilmişti.

Jeremic'in BM Genel Kurulu'nda düzenlenen, "Uluslararası ceza mahkemelerinin uzlaşmadaki rolü" toplantısına ağırlıklı olarak Sırp konuşmacıları çağırarak, Boşnakları davet etmemesi ve yine Genel Kurul'da düzenlenen bir konserde, "ırkçı" marş çaldırması büyük tepki çekmişti.

Koltuk için adaylığını açıklayanlardan 4'ü kadın. Adaylardan 7'si Doğu Avrupa ülkelerinden.

PROPAGANDA KONUŞMALARI

Seçim süreci kapsamında BM tarihinde ilk kez adaylar BM Genel Kurulu üyelerine hitab ederek soruları yanıtlıyor. Dün adaylardan Karadağ Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Igor Luksic, halen UNESCO Genel Direktörlüğü'nü yürüten Bulgar Irina Bokova ile 2006-2015 yılları arasında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevini yürüten Portekizli Antonio Guterres nasıl bir genel sekreter olacaklarına ilişkin üye ülkelerin sorularını yanıtladı.

Bugün de eski Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Moldova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Natalia Gherman ile Hırvatistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Vesna Pusic Genel Kurul üyelerine sunumlarını yapıyor.

Yarın ise Vuk Jeremic ile daha önce BM Genel Kurul başkanlığı da yapan Makedonyalı siyasetçi Srgjan Kerim ve 1999-2008 yıllarında Yeni Zelanda Başbakanlığı görevini yürüten, halen BM Kalkınma Programı Direktörü olan Helen Clark Genel Kurul'un ve basın mensuplarının karşısına çıkacak.

Bu yıl ilk kez gerçekleşen kamuoyuna açık konuşmalar şeffaflık adına önemli bir adım olarak değerlendirilse de Genel Sekreter, BM Güvenlik Konseyi'nin önerdiği tek adayın BM Genel Kurulu tarafından onaylanması ile seçildiği için son karar BMGK'nın veto yetkisi olan üyeleri ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin'in pazarlığı sonucu verilecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 07:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48