banner39

BM insan hakları sorgulaması Almanya'yı bunaltıyor

Almanya ikinci defa Cenevredeki BM İnsan Hakları Komisyonu'nun sorularını cevaplandırmak zorunda kalıyor, yaklaşık 100 ülke temsilcisinin Almanya'ya yöneltmek istediği soruları bulunduğu bildirildi.

Avrupa 25.04.2013, 18:13 25.04.2013, 18:13
BM insan hakları sorgulaması Almanya'yı bunaltıyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya, BM İnsan Hakları Komisyonu tarafından bugün Cenevre'de ikinci defa sorgulanıyor. Yaklaşık 100 ülke temsilcilerinin, otoriter bir rejimle yönetilen Katar'a tank ihracatından, ırkçı terör örgütü NSU ile ilgili yapılan büyük hatalara kadar çeşitli konularda Almanya'ya yöneltmek istedikleri çeşitli sorular hazırladıkları açıklandı.

Federal Hükümet İnsan Hakları görevlisi Hür Demokrat Parti FDP milletvekili Markus Löning, Komisyon önünde bazı ülkelerin namluyu Almanya'ya çevirerek, derinlemesine kazan sorular sorabileceklerini ve bunun da tabii olarak kendisini telaşlandırdığını söyledi.

Almanya'yı terletebilecek soruların bu 100 ülke içinden özellikle yine Almanlar tarafından insan hakları konusunda çokça eleştirilen Çin, İran, Beyaz Rusya, Sudan ya da Özbekistan'dan gelebileceği tahmin ediliyor.

Löning, on yıl boyunca güvenlik kurumları tarafından ortaya çıkarılamayan ve 8'i Türk biri Yunan, 9 yabancıyı ve bir polis memurunu katleden ırkçı terör örgütü NSU ile ilgili yapılan büyük hatalar konusunda Almanya'ya mutlaka soru yöneltileceğini ve Cenevre'de bu sorunun da Türkiye temsilcisinden gelebileceğini ifade etti.

Ayrıca Almanya'da azınlıklara karşı ayrımcılığın, mültecilere karşı olumsuz uygulamaların da Cenevre'de gündeme getirileceği bildirildi.

NSU konusundaki hataların zaten Federal hükümet tarafından itiraf edildiğini belirten Löning, Cenevre'de kendisinin bu yöndeki sorulara vereceği cevapta hükümetin bu konuda yapılan hataları kabul ettiğini tekrarlayacağını kaydetti.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?