BM kararı Assange'ın lehine olabilir

BM çalışma grubunun üç yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde kalan Assange'ın lehinde bir kararı değerlendirdiği belirtiliyor

BM kararı Assange'ın lehine olabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz yayın kurumu BBC, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İngiltere'deki tutukluluk haliyle ilgili Birleşmiş Milletler'in (BM) çalışma grubunun "Assange'ın lehinde bir kararı değerlendirdiğini" bildirdi.

BM'nin keyfi tutuklamalarla ilgili çalışma grubunun yarın açıklanması beklenen kararına ilişkin BBC haberinde, "BM paneli, Assange'ın yasadışı tutukluluk haline ilişkin olarak, Assange lehinde bir kararı değerlendiriyor" denildi.

Wikileaks'in kurucusu Assange, İngiltere ve İsveç'i 2014 yılında şikayet ettiği BM'nin yarın vereceği karar öncesinde yaptığı açıklamada, kararın aleyhinde olması halinde İngiliz polisine teslim olacağını, lehinde bir karar çıkması halinde ise pasaportunun iadesini talep ettiğini bildirmişti.

BM KARARI

BM'nin keyfi tutuklamalarla ilgili çalışma grubunun, üç yıldan fazla Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde yaşayan ve büyükelçilikten çıkamayan Assange ile ilgili kararını yarın vermesi öngörülüyor. Yasal uzmanlardan oluşan çalışma grubunun daha önce verdiği yasa dışı tutuklama kararlarının ardından, bu kişilerin çoğunun serbest bırakıldığı biliniyor.

Çalışma grubunun kararının bir yaptırımı bulunmuyor ancak Assange'ın yasa dışı olarak tutulduğuna karar verilirse, BM'nin İngiltere ve İsveç'e Assange'ın serbest bırakılması çağrısında bulunması bekleniyor.

3 YILDAN FAZLADIR BİR ODADA YAŞIYOR

Londra polisi, Ekvador Büyükelçiliği önündeki nöbetine ekim ayında son vermişti. 19 Haziran 2012'de İngiltere'deyken, hakkındaki İsveç'e iade kararının ardından Ekvador Büyükelçiliğine sığınan Assange, üç yıldan fazla süredir diplomatik misyonun bir odasında yaşıyor.

Sağlığından kimi zaman endişe edilen Assange'ın büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanması ve İsveç'e iade edilmesi bekleniyor.

İngiliz mahkemesi 2012 yılında, 44 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange'ın, iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Julian Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilmekten korktuğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 11:49
banner53
YORUM EKLE

banner39