banner39

BM, Macaristan'ın muhacirlere yeni kısıtlamaları için endişeli

BM Mülteciler Yüksek Komisyonu, Macaristan'ın sınır bölgesinde muhacirlerin iltica başvurması konusunda uygulamaya koyduğu yeni kısıtlamaların endişe verici olduğunu açıkladı.

Avrupa 17.02.2018, 17:27 17.02.2018, 17:27
BM, Macaristan'ın muhacirlere yeni kısıtlamaları için endişeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

UNHCR tarafından yapılan açıklamada, Macaristan-Sırbistan sınırında günlük sadece 2 muhacirin iltica başvurusu yapabilmesinin endişe verici olduğu bildirildi.

Açıklamada, ''Son dönemde Macar yetkililer, Macaristan-Sırbistan sınırındaki iki kampa günlük ortalama sadece iki muhacirin girmesine izin veriyor. Jiletli tel örgüleri aşarak girmeye çalışan muhacirler ise otomatik olarak sınırın diğer tarafına çıkarılıyor. Macaristan, Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası hukuku ihlal ederek iltica başvurusunda bulunmak isteyenlere sınırını fiilen kapattı'' ifadeleri yer aldı.

Macaristan'ın son yıllarda muhacirlere ve mültecilere birçok sınırlama getirdiği aktarılan açıklamada, sınıra çekilen fiziki engellerin yanı sıra parlamentoda kabul edilen kanunlarla, ülkesini terk eden ve acı çeken mültecilerin bu durumunun daha da zorlaştırıldığı belirtildi.

Macar hükümetinin yasadışı göçle mücadele kapsamında hazırladığı ve 13 Şubat'ta meclise sunduğu yeni kanun tasarısının da endişe verici olduğu vurgulanan açıklamada, ''Macar hükümetinin parlamentoya sunduğu yeni kanun tasarısı UNHCR'yi ciddi bir şekilde endişelendiriyor. Bu kanun tasarıları, nuhacir ve mültecilere yardımcı olan sivil toplum örgütlerini hedef gösteriyor'' değerlendirmesinde bulunuldu.

"SOROS'U DURDUR" KANUNU

Kanun tasarısına göre, muhacirlerin Macaristan'a girişine ya da ülkede yaşamasına yardımcı olan tüm kuruluşlar ''göçü destekleyen kuruluş'' olarak tanımlanacak ve İçişleri Bakanlığı'nın izniyle faaliyet gösterebilecek.

Tasarıda, yurt dışından maddi destek alan ve yasa dışı göçü destekleyen kuruluşlara yüzde 25 vergi getirilmesi ve söz konusu gelirlerin sınır korumasında kullanılması öngörülüyor.

Macaristan'ın ulusal güvenliğini tehdit eden Macar vatandaşlarının Schengen sınır bölgesine 8 kilometreden daha fazla yaklaşmamasını öngören tasarıda, ihtiyaç halinde yabancı uyruklu kişilerin ülkeye girişleri de yasaklanabilecek.

KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. 

Sığınmacı akınını durdurmak amacıyla Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına jiletli tel örgü çekilirken, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan edilerek yasa dışı geçişler için uygulanan cezalar artırılmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?