banner39

BM, Vatikan'ı tecavüzler konusunda eleştirdi

BM, tecavüzler konusunda yeterince şeffaf olmadığı için Katoliklerin merkezi Vatikan'ı eleştirdi.

Avrupa 17.01.2014, 11:09 17.01.2014, 11:09
BM, Vatikan'ı tecavüzler konusunda eleştirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Çocuk Hakları Komitesi, Vatikan'ı tecavüzler konusunda taleb ettiği bilgileri tam olarak vermediğinden yeterince şeffaf davranmamakla suçladı. Komite tarafından ilk olarak Cenevre'de kamuya açık yapılan soruşturma oturumunda dile getirilen eleştiri karşısında Papa Fransis bir açıklama yaparak tecavüz skandallarının 'Kilise'nin bir ayıbı' olduğunu söyledi.

Cenevre'deki soruşturmaya bilgi veren Papa'nın temsilcisi Başpiskopos Silvano Tomasi, Vatikan'ın tecavüzleri önlemek için tüm gücüyle gayret gösterdiğini, Papa'nın talimatıyla reşit olmayanların korunması için özel bir komisyon kurulduğunu belirtti. Komisyonun çocukların Kilise himayesine alınması ve kurbanlar için gerekli yardımın sağlanması için teklifler hazırlayacağını bildirdi.

Ancak BM Komitesi bu şekildeki teminatları yeterli görmüyor. Vatikan'ın dünyanın her tarafındaki kilise ve kurumlarında meydana gelen çocuklara tecavüz olayları hakkında geniş ve ayrıntılı bilgi verilmesini istiyor. Komitenin Sri Lanka'lı üyesi Hiranthi Wijemanne, çocuklara tecavüz olaylarının Kilise tarafından yetersiz bir şekilde ve gizli olarak soruşturulduğunu belirterek, yalnızca birkaç olayın adli yetkililere bildirildiğini kaydetti.

BM Çocuk Hakları Komitesi Başkanı Sara De Jesus Oviedo Fierro da Vatikan'ın niçin daha fazla şeffaflık sağlanması için gayret göstermediği sorusunu yöneltti. Vatikan, tecavüz olaylarıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermemesinin nedeni olarak tecavüzcü çalışanların başka ülkelerde yaşadığından dolayı sorumluluğun kendisine ait olmadığını göstermişti. Ancak Komite üyeleri Vatikan'ın 'ahlaki bir sorumluluk' taşıdığını, bazı rahiplerin çocuklara tecavüz ettikleri ısbatlandığı halde halen Kilise'de görev yapmaya devam ettiklerini belirttiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?