banner39

BM'deki Hamaslı vekil İsrail'i kızdırdı

İsmail El Aşkar'ın BM'nin Cenevre kentindeki Avrupa Merkez binasını ziyaret etmesine izin verilmesine İSrail ve ABD'den tepki geldi

Avrupa 20.03.2012, 11:06 20.03.2012, 11:16
BM'deki Hamaslı vekil İsrail'i kızdırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, Filistinli Hamas milletvekili İsmail El Aşkar'ın BM'nin İsviçre'nin Cenevre kentindeki Avrupa Merkez binasını ziyaret etmesine izin verilmesini protesto etti.

 Associated Press'e konuşan İsrail'in Cenevre Büyükelçisi Aharon Leşno-Yaar, Aşkar'ın, BM'de Filistin topraklarındaki insan hakları konusunun tartışıldığı bir günde BM'nin Avrupa merkezini ziyaret etme isteğinin reddedilmesi gerektiğini içeren bir mektup yazdığını söyledi.

Leşno-Yaar ''Aşkar'ın binaya girmesine izin verilmesi utanç vericidir. Yapılması gereken onurlu hareket, basitçe onu binadan atmaktır'' diye konuştu.

Aşkar'ın bugün sabah saatlerinde Sudan'da üslenen bir insan hakları örgütünün BM binasında düzenlediği, ''İsrail'in gözaltına aldığı Filistinli milletvekilleri'' konulu etkinlikte konuşma yaptığı bildirildi.

Aşkar'ın, BM İnsan Hakları Konseyi'nin Filistin'deki insan hakları konusunda düzenlendiği oturuma verilen aralarda hayata geçirilen etkinlik sırasında, yaklaşık 20 katılımcı önünde konuşma yaptığı belirtildi. Aşkar'ın Filistinli milletvekillerinin gözaltına alınmasını kınadığı konuşmasının ardından binadan ayrıldığı belirtildi.

BM sözcüsü Corinne Momal-Vanian, ''Sayın Aşkar, Maric Barış ve Kalkınma Vakfınca düzenlenen bir etkinliğe vakıf tarafından davat edilmişti'' diye konuştu.

Momal-Vanian, BM'ye akdredite bir kuruluş olan Maric Vakfı'nın BM oturumlarında verilen aralarda etkinlik düzenleyebileceğini ve bu etkinliğe istediği konuşmacıyı davet edebileceğini de sözlerine ekledi.

ABD: İsrail karşıtı önyargıdan vazgeçin

Amerikan yönetimi ise konseyi "İsrail'e önyargılı tavrını durdurması" çağrısı yaptı.

Konseyde İsrail'in insan hakları sicilinin tartışılması hazırlıklarının yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, "ABD Konseyin taraflı ve İsrail'a karşı orantısız tavrından rahatsız" denildi.

BM İnsan Hakları Konseyi, Golan Tepeleri'ndeki Suriyeliler'e yönelik uygulamalr, Filistin'in kendi kaderini belirleme hakkı ve İsrail'in Filistinlilere yönelik baskılarını ele almış, İsrail'i kınamıştı.

Konsey ayrıca Batı Şeria'daki yerleşimleri incelemek üzere bir bilirkişi heyeti oluşturulması çağrısı da yaptı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?