BM'den Almanya'ya insan hakları eleştirisi

BM, Almanya'da insan haklarının ihlal edildiğini, özellikle göçmenlere ayrımcılık yapıldığını bildirdi.

BM'den Almanya'ya insan hakları eleştirisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya, Cenevre'deki BM İnsan Hakları Konseyinin insan hakları konusundaki eleştirilerine cevap vererek ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı mücadeleye devam etmeye söz verdi. BM üyesi ülkelerden gelen 200 öneriye verilen cevabi raporda Alman Büyükelçi Hanns Schumacher, Almanya'nın ırkçı kışkırtmaları çok ciddiye aldığını belirtti.

BM üyesi 193 ülkede her 4 yılda bir yapılan kontrollerde Almanya'da özellikle neonazi terör örgütü NSU'nun güvenlik kurumları tarafından on yıl boyunca ortaya çıkarılamaması en önemli eleştiri konularından birisini oluşturuyordu.

Alman İnsan Hakları Enstitüsü Müdiresi Beate Rudolf, Alman hükümetinin beklentileri yerine getirememesinden üzüntü duyduklarını ifade etti. Rudolf, Federal hükümetin, NSU Federal Parlamento Komisyonunun hazırladığı rapor sonuçlarının tamamına tepki gösterip harekete geçmek yerine, genel olarak ırkçılıkla mücadeleye devam ettiğini bildirmesini eleştirdi.

Birçok BM ülkesi tarafından Alman Federal hükümetinin cevabı memnunlukla karşılanırken Azerbaycan tarafından sert bir eleştiri yapıldı. Azerbaycan temsilcisi, antisemitizm hastalığından kurtulmayı başaran Almanya'nın, İslam ve Müslümanlara karşı kabul edilemez tutuma karşı yenilgisinin kendileri tarafından sükutu hayal ile karşılandığını söyledi.

Türkiye tarafından Almanya'da yaşayan Türklere çifte vatandaşlık verilmesi teklifi de Alman Federal hükümeti tarafından kabul edilmedi. Alman kanunlarının buna izin vermediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 11:04
banner53
YORUM EKLE

banner39