BM'den İsrail'e engelleri kaldır çağrısı

AB Dış İlişkiler Konseyi Brüksel'deki toplantıları sonrasında İsrail'e Gazze'ye uyguladığı ambargo, yerleşim yeri kanunsuzlukları konusunda çağrı yaptı

BM'den İsrail'e engelleri kaldır çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB), İsrail'e Gazze'ye uyguladığı izolasyonları sonlandırması ve geçiş noktalarını tamamen açması çağrısında bulundu.

Brüksel'de AB dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısı sonuç bildirgesi açıklandı.

Buna göre, İsrail-Filistin çatışmasında kapsamlı ve adil bir çözüm gerektiği ifade edildi.

İsrail ve Filistin'in birbirini tanıyarak barış ve güvenlik içerisinde yaşayabileceği, tarafların iki devletli çözüm dışında alternatifi olmadığı ve iki tarafın da somut adımlarla iki devletli çözüm için yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerektiğinin altı çizildi.

Bölgede güven ortamının hazırlanmasını AB'nin aktif olarak destekleyeceği, devletlerin ve diğer aktörlerin barış ve güvenlik için sorumlu davranması gerektiği anlatıldı.

İNSANİ YARDIMLARI ENGELLEMEYİN

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı izolasyonun hafifletilmesinin olumlu ancak yetersiz olduğu, insani yardımların bölgede tamamen yerine ulaşması gerektiği ifade edildi.

Gazze Şeridi'nde siyasi, ekonomik ve güvenlik açılarından esaslı değişim gerektiğine dikkati çeken AB, bölgedeki izolasyonların son bulmasını ve geçiş noktalarının tamamen açılmasını istedi.

İsrail'e, Susya ve Abu Nwar'da Filistinli'lerin ev ve altyapılarını imha etmeyi durdurması, Filistin'lileri zorunlu göç ettirmeye son vermesi çağrısında bulunuldu.

YENİ YERLEŞİMLER KANUNSUZ

İsrail'in yeni yerleşimlerinin uluslararası hukuka uygun olmadığı vurgulanarak, İsrail 'in yerleşim politikaları ve bu bağlamda yaptıklarına şiddetle karşı çıkıldı.

Ayrıca, taraflar şiddet karşıtı ve barışçıl bir tutuma davet edilirken, kalıcı ateşkes çağrısında bulunuldu

 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 00:36
banner53
YORUM EKLE

banner39