banner39

BM'den Mısır'a 'güvenilir' seçim kampanyası çağrısı

Birleşmiş Milletler, Mısır'da mart ayında yapılması planlan cumhurbaşkanlığı seçimleri için yürütülecek kampanyaların güvenilir, kapsayıcı, barışçıl ve katılıma açık olması çağrısı yaptı

Avrupa 25.01.2018, 01:13 25.01.2018, 01:31
BM'den Mısır'a 'güvenilir' seçim kampanyası çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), Mısır'da mart ayında yapılması planlan cumhurbaşkanlığı seçimleri için yürütülecek kampanyaların güvenilir, kapsayıcı, barışçıl ve katılıma açık olması çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, seçimlerde aday olacağını açıklayan eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan'ın gözaltına alınmasından endişe duyduklarını söyledi.

Dujarric, Mısırlı yetkililere, seçim kampanyalarının ''güvenilir, kapsayıcı, barışçıl ve katılıma açık bir şekilde'' yürütülmesi çağrısında bulundu.

Aday olacağını geçen cuma günü internet üzerinden yayımladığı görüntülü mesajla duyuran Anan hakkında dün soruşturma başlatılacağı açıklanmış, akşam saatlerinde ise Anan’ın gözaltına alındığı duyurulmuştu.

Milli Seçim Kurulu gece saatlerinde Anan’ın adaylığını iptal etmişti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ikinci dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylık müracaatı için Milli Seçim Kuruluna (MSK) başvurmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) kasım ayı sonunda Mısır’a dönen devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminin eski Başbakanı Ahmed Şefik de ülkesine gelmeden önce aday olma niyetini açıklamış ancak Mısır’a geldikten sonra geri adım atmıştı.

Asker kökenli adayların sahneden çekilmesinin ardından muhtemel adaylardan geriye sadece liberal muhalif lider Avukat Halid Ali’nin kaldığı, onun da her an çekilebileceği konuşuluyor.

Mısır Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turu gelecek mart ayında yapılacak. Reel politik ve ülkenin içinde bulunduğu şartlardan hareket eden gözlemciler, Sisi’nin kazanmasına kesin gözüyle bakıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?