banner15

BM'den tarihi itiraf!

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu eski Üyesi Carla Del Ponte, Komisyonun Suriye'de hiçbir şeyi başaramadığı itirafında bulundu.

BM'den tarihi itiraf!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçen temmuz ayında komisyondaki görevinden istifa eden BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu eski Üyesi Carla Del Ponte, İsviçre'de internet üzerinden Almanca yayın yapan "Republik" dergisine verdiği görüntülü röportajda, Suriye konusunda başarısız olduklarını söyledi.

"BEN KENDİM DE BAŞARISIZ OLDUM"

Ponte, komisyonun, Suriye'de hiçbir şeyi başaramadığını vurgulayarak, "Ben kendim de başarısız oldum. Maalesef bunu itiraf etmek zorundayım. Tek mazeretimin sadece komisyon üyelerinden biri olduğumu söyleyebilirim. Komisyonun başkanı olsaydım bazı şeyleri değiştirmeyi deneyebilirdim" diye konuştu.

"SURİYE'DE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIM"

Suriye'de gerek adalet gerekse kurbanlar için hiçbir şey yapmadıklarını ifade eden Ponte, "Eski Yugoslavya savaş suçları mahkemesinin başsavcısı da olarak Suriye'de tam bir hayal kırıklığı yaşadım" ifadelerini kullandı.

"KİMSE SURİYE'DE BARIŞ İSTEMİYOR"

Ponte, komisyonun, BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Suriye için uluslararası bir ceza mahkemesi kurulması için çaba sarf etmesine ilişkin ise "Fakat Güvenlik Konseyi bunu yapmadı. Devletler Suriye için barış istemiyor ama bunu kimse söylemiyor. Dolayısıyla savaş ve katliamlar devam ediyor. Suriye tam anlamıyla harap ediliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2018, 17:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48