banner39

BMGK'da Suriye tasarısına Rusya'dan veto!

Rusya, Halep'te çatışmaların durmasını ve askeri uçakların kent üzerinde uçmasına son verilmesini içeren BM Güvenlik Konseyi karar tasarısını veto etti.

Avrupa 08.10.2016, 22:06 08.10.2016, 22:34
BMGK'da Suriye tasarısına Rusya'dan veto!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın da desteğiyle Fransa tarafından hazırlanan ve Halep'te çatışmaların durmasını isteyen, askeri uçakların kent üzerinde uçmasını yasaklayan karar tasarısını, Halep'te hava saldırılarını sürdüren Rusya veto etti.

Suriye'de 5,5 yıldır devam eden çatışmalara çözüm bulamaması nedeniyle eleştirilen BMGK, Rusya'nın vetosu nedeniyle bugün bir kez daha bloke edildi.

Fransa ve İspanya tarafından hazırlanan ve 40'tan fazla ülkenin destek verdiği tasarı, BMGK'de oylandı.

Halep'te çatışmaların durmasını ve askeri uçakların kent üzerinde uçmasını sonlandırmasını ihtiva eden tasarıyı daimi üye Rusya veto etti. 15 üyeden 11'i olumlu oy kullanırken Venezuela ret oyu verdi.

Çin ve Angola ise çekimser kaldı. 

Bu veto ile Rusya, Esed rejiminin illegal eylemlerine son vermesini sağlamak için hazırlanan BMGK tasarılarını 5. kez veto etmiş oldu.

Rusya ve Çin 2011'den bu yana Suriye konusundaki 4 tasarıyı veto etmişti. 2014'teki son tasarıda Suriye'deki savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmesi isteniyordu.

Çin bu konuda ilk kez veto yetkisini kullanmayarak çekimser kalmayı tercih etti.

Rusya tarafından hazırlanan karşı karar tasarısı da bugün Konsey'de oylanacak.

Rusya, veto halinde gelecek uluslararası tepkileri azaltmak için hamle yaparak son dakikada BMGK'ya karşı tasarı sunmuştu. Bu tasarıda, Halep'te taraflara ateşkes çağrısı yapılıyor ancak hava saldırılarının durdurulması konusuna değinilmiyor.

RUSYA'DAN VETO

Birleşmiş Milletler Fransa'nın Suriye ile ilgili tasarısını görüşüyor. Rusya temsilcisi konuşuyor şu an: 'Veto edeceğimizi söylemiştik' dedi.

BM'de Rus temsilci tasarı sunan Fransızlara: '5 yıldır krizi çözmek adına konuşmaktan başka ne yaptınız?'

Rusya'da ise Duma, Rus hava kuvvetlerinin Suriye'de kalıcı olarak konuşlanmasını onayladı.

İngiliz temsilci veto sonrası konuşuyor ''Ruslar yine veto etti. Suriye halkının umudunu yine yok ettiniz''

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?