BMMYK'nden Yunanistan'daki mülteciler için çağrı

BM Mülteci Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamada Yunanistan'a bu yıl 6 ay içinde 55 bin mülteci Türkiye'den geçerek giriş yaptı

BMMYK'nden Yunanistan'daki mülteciler için çağrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BMMYK, Yunanistan'daki mültecilerin kötüleşen şartları için Avrupa'ya acil destek çağrısı yaptı.

BMMYK sözcüsü William Spindler 16 Haziran 2015 tarihinde Cenevre'de Palais des Nations 'te yaptığı basın toplantısında; Yunanistan'ın kuzey egeden ve oniki adalarda gelen mültecilerin hayat şartlarının yerel yönetim ve sivil toplumun önemli çabalarına rağmen kötüleştiğini söyledi. "Yüzlerce mülteci şişme bot ve ahşap tekneleri ile Yunanistan'a gelmeye devam ediyorlar" dedi.

Spindler'in yaptığı açıklamada, bu yılın başından itibaren 55 binden fazla mültecinin Türkiye'den deniz yoluyla Yunanistan'a giriş yaptığını belirtti. "Mültecilerin giriş yaptığı ana adalar Lesvos (21 bin 600), Sakız (9 bin 400), İstanköy (8 bin 900), Leros (3 bin 900), ve Sisam (3 bin 500). Türkiye'den gelen mültecilerin yüzde 90'ı savaş ve çatışmalardan kaçan çok farklı ülkelerin insanları. Bu yıl gelenlerin yüzde 60'ı Suriye, Afganistan, Irak ve Somali gibi ülkelerden geldi." dedi.

Hava koşullarının daha az tehlikeli olması sebebiyle Türkiye'den deniz yoluyla yapılacak mülteci göç sayısının yaz aylarında daha da artacağı bekleniyor. Vatandaşlar, yerel yönetimler ve STK üyeleri gıda,su ayakkabı ve giysi yardımı yapıyorlar.

BMMYK, özellikle refakatsiz çocuklar, yaşlılar, hamileler, engelliler ve işkence mağdurlarının ihtiyaçları olan yeterli bakımı elde edemeyeceğinden endişeleniyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 12:55
banner53
YORUM EKLE

banner39