banner39

BND skandalı Merkel'e puan kaybettirdi

BND skandalı Almanları kızdırdı, Federal Başbakan Merkel ve Federal İçişleri Bakanı De Maiziere puan kaybetti

Avrupa 08.05.2015, 11:22 08.05.2015, 11:22
BND skandalı Merkel'e puan kaybettirdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya dış istihbaratından sorumlu BND'nin Amerikan istihbarat örgütü NSA için Avrupa'da casusluk çalışmaları yaptığının ortaya çıkması, federal koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokratlar Birliği CDU'nun oylarını düşürdü.

Koalisyonun diğer ortağı Sosyal Demokrat Parti SPD'nin skandal nedeniyle Federal Başbakan Angela Merkel'e karşı gösterdiği tavır, oylarının artmasını sağladı. Alman birinci televizyon kanalı ARD'nin haber programı 'Tagesthemen' tarafından yaptırılan 'Deutschlandtrend' anketi için bin kişiye konuyla ilgili sorular yöneltildi.

Anket sonucu SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel'in en fazla puan aldığı görüldü. Kendisine soru yöneltilenlerden yüzde 53'ü, Gabriel'in BND skandalı konusunda ortaya koyduğu tavır nedeniyle çalışmasından memnun olduğunu bildirdi. Böylece Gabriel, Nisan ayına göre oylarını yüzde 5 artırdı.

Federal Başbakan Merkel ise 5 puan kaybederek yüzde 70'e düştü. Böylece Merkel, Almanya'nın en sevilen politikacısı ünvanını SPD'li Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'e kaptırdı. Steinmeier'in puanı yüzde 74 olarak belirlendi.

En sevilen üçüncü politikacı ise yüzde 68 ile Federal Maliye Bakanı Hristiyan demokrat politikacı Wolfgang Schaeuble. Daha sonra yüzde 53 ile Gabriel ve yüzde 45 ile Sol Parti Fraksiyon Başkanı Gregor Gysi dördüncü ve beşinci sıralarda yeraldılar.

BND skandalından sorumlu tutulan Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ise hepsinden daha çok puan kaybederek yüzde 38'e düştü. Nisan ayındaki ankette 15 puan daha fazla almıştı.

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?