banner39

Bölgede yaşayanlar için Olimpiyatlar Soçi'nin laneti

Olimpiyat alanı çevresinde yasadışı atık çöplerden, şehir sakinlerinin yerlerinden edilmesine varan bir dizi sorun olimpiyat ışıklarının gölgesinde kaldı

Avrupa 11.02.2014, 10:39 11.02.2014, 11:16
Bölgede yaşayanlar için Olimpiyatlar Soçi'nin laneti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarihinin en pahalı spor oyunları olarak kayıtlara geçen Soçi Olimpiyatları, yolsuzluk iddiaları, büyük çevresel ve insani maliyeti ile de tartışma konusu olmaya devam ediyor. Yerel aktivistler, Uch-Dere gibi kasabalara yığılan yasadışı inşaat atıkları ve çöplerin içten içe yandığını, yakınlardaki nehirlerin kirlendiğini belirtiyor. Akhshtyr köyünde ise, dökülen kireç kuyuları kuruturken, çevredeki ağaçlar ve meyveler tozla kaplandı.

Akhshtyr köyüne kurulan iki kalker ocağı, inşaat atıklarının dökümü ve inşa edilen yeni bir yol sonrasında kuyular beş yıl önce kurumuş. Köy halkı şimdi haftada iki defa gelen su arabalarından ihtiyaçlarını karşılıyor. Köyün başlıca geçim kaynağı olan meyve bahçelerindeki ürünler ise satılamayacak duruma gelmiş.

Vesyoloye köyüne yığılan inşaat atıklarının bir heyelanı tetiklediği,  evleri harap ettiği de gelen haberler arasında.. Tüm bu çevre felaketlerine dikkat çekmeye çalışan aktivistler ise tacizden hapse varan engellemelerle mücadele ediyor.

Kuzey Kafkasya Çevresel İzleme Örgütü (EWNC) aktivisti Yevgeny Vitishko, Rus hükümetinin Olimpiyat Komitesi'ne verdiği "temiz oyunlar" sözünü yerine getirmediğini belirtiyor. Olimpiyat sözü alındığında hemen hemen hiç bir stat veya kayak tepeleri olmayan Soçi'nin aday gösterilmesinin ardından neredeyse her şey muazzam maliyetlerle, sıfırdan inşa edildi.

"DÜNYA MİRASI" İNŞAAT ALANI

Ilıman iklimi yanında, Sochi ekolojik zenginliği ve çeşitliliği ile tanınıyor. 1999 yılında, UNESCO bölgedeki mağaralar, yüksek irtifa göller, nehirler, şelaleler ve bitkisel çeşitliliği ile tanınan bölgedeki Soçi Milli Parkı'nı bir dünya mirası ilan etti. Orkidenin birçok çeşidi sadece burada yetişiyor.

Ancak Rusya için Dünya Çevre Fonu, Greenpeace Rusya ve diğer birçok çevre kuruluşu, koruma alanlarında inşaat düzenlemelerin hafifletilmesi gibi yasal değişiklikler de dahil olmak üzere olimpiyat hazırlıklarının ekolojik yan etkilerinin büyük olduğunu vurguluyor. Sadece açılış ve kapanış törenlerinin yapılması için inşa edilen Fisht Olimpiyat Stadyumu'nun zengin kuş yaşamı ile bilinen Imeretinskaya Ovasına iinşa edilmesi ve atıkların ovayı kirletmesi dile getirilen sorunlardan sadece biri..

Sochi çevresinde yaklaşık iki düzinesi büyük ölçekli olmak üzere bin 500 "yasadışı" çöplük alanı oluştuğu, ve inşaat atıklarının bu alanları doldurduğu da verilen bilgiler arasında..

Öte yandan, Soçi belediye başkanının şehirde "tek bir sakinin bile" organizasyondan zarar görmeyeceği vaadine rağmen, İnsan Hakları İzleme Örgütü yaklaşık iki bin ailenin yerinden edilmiş olduğunu tahmin ediyor. Bazıları tazminat almasına rağmen, örgüt birçok ailenin evlerinin değerinin çok azını alabildiğine, bahçelerini ve ürünlerini kaybetmeleriyle doğan zararın karşılanmadığına dikkat çekiyor. 'Tapuları olmayan" bir çok aile ise hiçbir şekilde tazminat alamadan, otel odalarında yaşamak zorunda bırakılmış.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?