banner39

Bonn'da fatura İslamcı teröre kesildi

Alman Federal Başsavcılığı, Bonn'da bulunan ve içinde patlayıcı madde olduğu açıklanan çanta ile ilgili olarak, 'İslamcı terör eylemi olduğu yönünde yeterince delil bulunduğu' gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Avrupa 15.12.2012, 13:30 15.12.2012, 13:46
Bonn'da fatura İslamcı teröre kesildi

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya'nın eski başkenti Bonn'un merkez istasyonunda bulunan bir çantada patlayıcı maddeler bulunmasının ardından, terör eylemi olduğuna dair herhangi bir ipucu olmadığı gerekçesiyle Federal Başsavcılık önce olayın incelemesini üstlenmemişti.

Henüz yeterince araştırma yapılmadan polis tarafından yapılan açıklamada selefi gruplardan İslamcıların bir eylemi olarak kamuoyuna duyrulmuş ve iki Somalili genç Müslüman da bu gerekçeyle gözaltına alınmıştı. Suçsuz oldukları anlaşılan gençler birkaç saat sonra serbest bırakıldı. İstasyonda bulunan 14 yaşındaki bir öğrencinin ifadelerine dayanılarak çizilen hayalet resimdeki kişiden de halen bir iz bulunamadı. Daha sonra çantanın bulunduğu perondaki bir lokantaya girip çıkan ve sözkonusu çantayı taşıyan sarışın bir beyaz kişi güvenlik kameraları aracılığıyla tesbit edildi. Bu kişiden de henüz hiçbir iz bulunamadı.

Alman üçüncü resmi televizyon kanalı WDR'in güvenlik kaynaklarına dayanarak verdiği haberde teröristlerin bombayı uzaktan patlatmak istedikleri, ancak bunu başaramadıkları belirtildi. Bu haberi polis yetkilileri resmen onaylamak istemedi. Polisin yaptığı yoğun arama çalışmalarında bombayı patlatacak fitil düzeneği bir türlü bulunamamıştı.

Çanta eylemi konusunda yeterli delil bulunmadığı halde Federal Başsavcılık tarafından dün bir açıklama yapılarak, 'bombalı saldırı denemesinin İslamcı terör birlikleri' tarafından hazırlandığı bildirildi. Bu yönde birtakım ipuçları bulunduğu gerekçesiyle olayın soruşturmasını Federal Başsavcılık üstlendi.

Bu arada polis, çantalı eyleme katılmış olabilecek üçüncü bir kişiyi daha aradığını duyurdu ve arananlar hakkında da bazı somut bilgiler sağlandığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?