banner39

Bonn'daki çanta olayı kamera tartışması başlattı

Almanya'nın Bonn şehrinde bombalı çantanın bulunması olayını öne süren Federal İçişleri Bakanı Friedrich, kamu alanlarına kameralı kontrolün artırılmasını taleb etti, muhalefet karşı çıktı.

Avrupa 17.12.2012, 10:53 17.12.2012, 10:53
Bonn'daki çanta olayı kamera tartışması başlattı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Bonn şehri merkez istasyonunda bulunan bir çanta ile ilgili olarak Alman güvenlik kurumları tarafından bir bomba eyleminin engellendiği açıklaması yapılmıştı. Önce basınçlı su ile tahrip edilen çantada patlayıcı madde bulunduğu, ancak bomba olarak patlatılabilmesi için gerekli olan fitil düzeneğinin bulunamadığı bildirilmişti. Bu olay üzerine suçlu olarak İslamcı terörün hedef gösterilmesinden sonra, şimdi de kamusal alanlarda geniş çaplı video gözetleme tartışması başladı.

Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich, Bonn'da çanta olayını öne sürerek kameralı gözetlemenin daha da artırılmasını istiyor. Muhalefet partileri Yeşiller ve Sosyal Demokrat Parti SPD, Friedrich'in teklifine karşı çıktı.

Yeşiller Fraksiyon Başkanı Renate Künast, 'Süddeutsche Zeitung'a verdiği demeçte, Friedrich'in 'reflekslerle hareket etme namına yakışır biçimde' daha sert kanunlar ve daha fazla video gözetim taleb ettiğini söyledi. Künast, İçişleri Bakanının değişik yerlerle daha fazla dayanışma içine girerek, hedefli bir çalışma yapmasını, bu suretle terör eylemlerinin önüne geçmesini taleb etti.

Aynı gazeteye konuşan eski eyalet içişleri bakanlarından SPD Schleswig-Holstein Eyalet Teşkilatı Başkanı Ralf Stegner, havaalanlarında ve istasyonlarda yeterince kameralı kontrolün mevcut olduğunu, bir refleks sonucu bunların sayısını artırmanın herhalükarda yanlış olduğunu söyledi.

Alman Başpiskoposlar Konferansı Başkanı Başpiskopos Robert Zollitsch, 'Passauer Neue Presse' isimli gazeteye verdiği demeçte gereksiz fazla tepkilere karşı uyardı. Panik yapmanın hiç kimseye fayda sağlamayacağını belirten Zollitsch, hem duygusal hareket etmemek, hem de sükuneti kaybetmemek gerektiğini savundu.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?